Operation freedom's sentinel and last 6 years of nato in Afghanistan: a debacle or victory?
Freedom's sentinel operasyonu ve Afganistan'daki Nato'nun son 6 yılı: Bozgun mu yoksa zafer mi?
- Tez No: 900591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
11 Eylül saldırılarının ardından, ABD Başkanı Bush, Taliban'ın hemen al-Qaeda lideri Osama bin Ladin' i ABD' ye geri vermesini talep etti; Taliban bu teklifi reddetti ve ABD Afganistan' a karşı Enduring Freedom Operasyonunu ilan etti. Bu tarihten itibaren ABD liderliğindeki koalisyon, yeni bir demokratik otorite oluşturmak amacıyla NATO' nun bir parçası olarak Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan bir güvenlik misyonu (ISAF) oluşturarak Afganistan' da kaldı. Ancak 2015 yılında NATO resmi olarak Afganistan'daki ISAF savaş operasyonlarını sona erdirdi, operasyonun adını Freedom's Sentinel olarak değiştirdi ve tüm sorumluluğu Afgan güvenlik güçlerine verdi ve NATO' nun çekilmesi için de hazırlanmaya başlandı. Bu çalışmada, operasyonun başarısının değerlendirilmesi esnasında görülen önemli başarılar ve zorlukları vurgulayan, belge analizinin nitelikli bir araştırma yöntemi uygulanmıştır. Operasyonun başarıları: NATO, Afgan güvenlik güçlerinin eğitimine ve kapasite geliştirmesine önemli katkıda bulundu. Al-Qaeda ve Taliban gibi terör örgütlerine karşı önemli operasyonlar yürüttü ve böylece bölgedeki terör tehdidini azalttı. Ayrıca NATO, Afganistan'daki altyapı projelerine, insani yardım faaliyetlerine ve yerel yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunmuştur. Operasyonun zorlukları ve başarısızlıkları: NATO'nun çekilmesinden sonra Afganistan'da güvenlik hızla bozuldu ve Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesi gibi ciddi güvenlik sorunlarına yol açtı. Ülke çeşitli siyasi çatışmalar ve istikrarsızlıkla karşı karşıya olduğu için Afganistan'da sürdürülebilir siyasi istikrar elde edilemedi. Buna ek olarak, Afgan güvenlik güçleri NATO'nun çekilmesinden sonra Talibanla etkili bir şekilde mücadele etmekte yetersiz olduklarını kanıtladılar. Sonuç olarak, NATO Afganistan'da önemli başarılar elde ederken, aynı zamanda çeşitli zorluklarla da karşı karşıya kaldı. Uzun vadeli sürdürülebilir başarı elde edilemedi. Gelecekteki operasyonlar için bu zorlukları göz önünde bulundurmak ve NATO'nun gelecekteki misyonlarda başarısını artırabilecek daha etkili stratejileri kabul etmek de bir kez daha önem kazandı.
Özet (Çeviri)
Following the September 11 attacks, U.S. President Bush demanded that the Taliban immediately give back al-Qaeda leader Osama bin Laden to the United States; the Taliban refused and the U.S. declared Operation Enduring Freedom against Afghanistan. The U.S.-led coalition remained in Afghanistan, forming a security mission (ISAF)—sanctioned by the United Nations— as a part of NATO with the goal of creating a new democratic authority. But in 2015, NATO formally ended ISAF combat operations in Afghanistan, changed the operation name as Operation Freedom's Sentinel and gave all responsibility to Afghan security forces; and started to prepare the withdrawal of all NATO. In this study, a qualitative research method of document analysis was applied, highlighting both significant achievements and encountered challenges when assessing the success of the operation. NATO significantly contributed to the training and capacity building of Afghan security forces. It conducted crucial operations against terrorist organizations like Al-Qaeda and the Taliban, thus reducing the terrorist threat in the region. Furthermore, NATO provided substantial support for infrastructure projects and humanitarian aid activities in Afghanistan, contributing to the improvement of local living conditions Following NATO's withdrawal, Afghanistan experienced rapid deterioration in security, leading to serious security issues such as the Taliban's takeover of the country. Sustainable political stability could not be achieved in Afghanistan, as the nation faced various political conflicts and instability. Additionally, Afghan security forces proved inadequate in effectively combating the Taliban after NATO's withdrawal. In conclusion, while NATO achieved significant successes in Afghanistan, it also faced various challenges. Long-term sustainable success was not attained. For future operations, it is crucial to consider these challenges and adopt more effective strategies, which could enhance NATO's success in future missions.