Farklı konsantrasyonlarda ortama eklenen sperminin dondurulmuş boğa spermasının In Vitro kapasitasyonu üzerine etkisi
The effect of spermine added to the medium at different concentrations on the In Vitro capacitation of frozen bull semen
- Tez No: 900614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL TUNA OLĞAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Poliaminler, memeli fizyolojisinde çok sayıda temel rol oynayan, vücudun her bölgesinde görev alan küçük temel moleküllerdir. Memelilerde spermin, spermidin, putresin ve kadaverin olmak üzere dört tip poliamin bulunmaktadır. Poliaminler hücre proliferasyonunda önemli roller üstlenir. Hücre büyümesi ve farklılaşmasında görevlidir. Poliamin sentezinin gerçekleştiği bölgelerden olan testiste germinal hücrelerin farklılaşmasında görev aldığı bildirilmiştir. Poliaminlerin spermatozoon içinde bulunduğu keşfedilmiş; motilite, kapasitasyon, DNA'nın korunması ve in vitro fertilizasyonu olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir. Çalışmada 30 baş Holstein ırkı boğaya ait ticari dondurulmuş sperma örnekleri çözdürüldükten sonra in vitro fertilizasyon tekniğiyle hazırlandı. Ardından 0 mM (kontrol), 0,01 mM; 0,05 mM; 0,1 mM; 0,5 mM ve 1 mM spermin eklenen beş deney grubu oluşturularak 0, 1 ve 4 saat 38,5 °C'de inkübasyona bırakıldı. Kontrol ve deney grubu boğa spermaları inkübasyon süreleri sonunda motilite, progresif motilite, spermatozoon hareket özellikleri (VCL, VSL, VAP, LIN, STR, WOB, ALH, BCF ve Hiperaktivite), plazma membran ve akrozom bütünlüğü (PMAI), mitokondriyal membran potansiyeli (MMP) ve kapasitasyon indeksi (Ci) parametleri açısından muayene edildi. Motilite genel ortalaması (P=0,04) ve progresif motilite 4.
Özet (Çeviri)
Polyamines are small, basic molecules that play many essential roles in mammalian physiology and are involved in every part of the body. In mammals, there are four types of polyamine molecules: spermine, spermidine, putrescine, and cadaverine. Polyamines play important roles in cell proliferation. They are involved in cell growth and differentiation. The testis, another location where polyamine synthesis occurs, has been reported to be involved in the differentiation of germinal cells. It has been discovered that polyamines are present in spermatozoon; It has been shown to positively affect motility, capacitation, DNA protection and in vitro fertilization. In the study, commercial frozen semen samples from 30 Holstein bulls were thawed and prepared using the in vitro fertilization technique. Then, a control and five experimental groups to which 0 mM (control); 0,01 mM; 0,05 mM; 0,1 mM; 0,5 mM; and 1 mM spermine were added, were incubated at 38.5 °C for 0, 1, and 4 hours. At the end of the incubation periods, control and experimental group bull semen was evaluated for motility, progressive motility, spermatozoon movement characteristics (VCL, VSL, VAP, LIN, STR, WOB, ALH, BCF and Hyperactivity), plasma membrane and acrosome integrity (PMAI), mitochondrial membrane potential (MMP), and capacitation index (Ci) parameters.