Matematik eğitiminde artırılmış gerçeklik materyali geliştirilmesi ve etkililiğinin incelenmesi
Development of augmented reality materials in mathematics education and examining the effectiveness
- Tez No: 900643
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son on yılda, eğitim sektöründe Artırılmış Gerçeklik (AG) kullanımının hızla artması, eğitimdeki yenilikçi teknolojilerin ve öğrenme yöntemlerinin önemini vurgulamaktadır. Ancak, AG'nin özellikle matematik öğrenimi için nasıl kullanılabileceğine dair literatürdeki çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, okul temelli öğrenme için etkili ve uygulanabilir AG araçları tasarlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmanın odak noktası, ortaokul öğrencilerinin uzamsal yeteneklerini geliştirmek için bir AG materyali tasarlamak, geliştirmek ve etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla, küpün farklı bölgelerinden küp çıkarılması durumunda yüzey alanının değişimine odaklanan bir AG materyali, Şelale Modeli çerçevesinde geliştirilmiş ve bu materyalin öğrenme ortamında etkililiği incelenmiştir. Özel durum çalışması metodolojisinin benimsendiği araştırmada veriler materyal geliştirme sürecinin gözlenmesi, görüş formu, başarı testi ve tutum ölçeği yolu ile toplanmıştır. Elde edilen bulgulardan AG materyali geliştirme sürecinin çeşitli zorluklar içerdiği, geliştirilen AG materyalinin öğretmen ve uzmanlar tarafından uygun bulunduğu, AG materyalinin öğrenme ortamında öğrencilerin başarı ve tutumunu olumlu yönde etkilediğini sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacı ve eğitimcilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the rapid increase in the use of Augmented Reality (AR) in the education sector has emphasized the importance of innovative technologies and learning methods in education. However, studies in the literature on how AR can be used especially for mathematics learning are limited. Therefore, more research is needed to design effective and applicable AR tools for school-based learning. The focus of this research is to design, develop and evaluate the effectiveness of an AR material to improve the spatial abilities of secondary school students. For this purpose, an AR material focusing on the change in surface area when the cube is removed from different parts of the cube was developed within the framework of the Waterfall Model and the effectiveness of this material in the learning environment was examined. In the research where the special case study methodology was adopted, data were collected through observation of the material development process, opinion form, achievement test and attitude scale. From the findings obtained, it was concluded that the AR material development process included various difficulties, the developed AR material was found appropriate by teachers and experts, and the AR material positively affected the success and attitude of the students in the learning environment. In line with the results obtained, some suggestions were made to researchers and educators.