Blok tabanlı kodlama eğitiminin öğrencilerin yaratıcı düşünme ve problem çözme becerisine etkisi
The effect of block based coding education on students' creative thinking and problem solving skills
  1. Tez No: 900652
  2. Yazar: HÜLYA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, blok tabanlı kodlama eğitiminin ilkokul öğrencilerinin yaratıcı düşünme ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Burdur ilinde bulunan özel bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ilkokul 3. sınıf öğrencilerine dönem boyunca blok tabanlı kodlama eğitimi verilmiş ve dönem sonunda bu eğitimin öğrenciler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada, nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Araştırmada, durum deseni ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, blok tabanlı kodlama eğitiminin öğrenciler üzerinde anlamlı bir etki yarattığını göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarına ve sektörde yer alan kodlama robotik öğretmenlerininde bulgular hakkında görüşlerine dayanarak, öğrencilerin derse olan ilgilerinin arttığı, dersin çocukları heyecanlandırdığı ve okula olan motivasyonlarını artırdığı bulunmuştur. Problem Çözme Envanteri (PÇE) ön test ve son test sonuçlarına göre, öğrencilerin problem çözme becerilerinde anlamlı bir farkın olduğu saptanmıştır. Blok tabanlı kodlama eğitiminin cinsiyet bazında etkilerine bakıldığında, hem kız hem de erkek öğrencilerin problem çözme becerilerinde anlamlı farklar olduğu görülmüştür. Kız öğrencilerin eğitim almadan önceki ve eğitim aldıktan sonraki PÇE puanları karşılaştırıldığında, anlamlı ve olumlu yönde bir gelişmenin olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde, erkek öğrenciler için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the effect of block based coding education on primary school students' creative thinking and problem solving abilities. The research was conducted in a private primary school in Burdur in 2023-2024 education year. In the research, block based coding education was given to 3rd grade students throughout the term, and at the end of the term, the effect of the education on the students was examined. In the research carried out with the combination of methods, quantitative and qualitative methods were used together. In the research, condition figures and half configured interview forms were used. The results of the research show that block based coding education has a meaningful effect on students. According to the half configured interview forms and to the coding robotics teachers of the sector's observations; it has been found that it has increased the students attention towards the lesson, the lesson has excited the students and has increased the motivation towards school. According to the results of the pre - and post tests of the problem solving inventory (PSI), it has been appointed that there has been a meaningful difference in the students' problem solving abilities. When block based coding education is looked at in gender based effects, it has been seen that in both girls and boys, there have been meaningful differences in their problem solving abilities. When comparing the girl students PSI points before the education and after the education, meaningful and positive development has been spotted. In the same way, similar results have been collected for the boy students.