Preterm ve term preeklampsili gebelerde biyokimyasal parametrelerin ve doğum sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of biochemical parameters and birth outcomes in preterm and term preeclamptic pregnancies
  1. Tez No: 900662
  2. Yazar: MERVE VAY BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan, hipertansiyon ve proteinüri veya end-organ hasarı ile karakterize, gebeliğe özgü multisistemik bir hastalık olan preeklampsi dünya genelinde maternal ve fetal morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, preterm ve term preeklampsili hastalarda biyokimyasal parametrelerin ve bunlardan elde edilen skorlama belirteçleri ile doğum sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 30 Eylül 2019 ve 30 Eylül 2022 tarihleri arasında preeklampsi tanısı ile takip edilen ve doğumu gerçekleştirilen 184 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia, a pregnancy-specific multisystemic disorder characterized by hypertension and proteinuria or end-organ damage occurring after the 20th week of gestation, is a leading cause of maternal and fetal morbidity and mortality worldwide. This study aimed to compare biochemical parameters, scoring markers derived from these parameters, and birth outcomes in patients with preterm and term preeclampsia. Methods: The study included 184 patients diagnosed with preeclampsia and delivered between September 30, 2019, and September 30, 2022, at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University.