Manevi danışmanlığın Türkiye'deki meşruiyeti: Psikolog ve psikolojik danışmanların manevi danışmanlık ve rehberlik alanına ilişkin görüşleri üzerine nitel bir araştırma
The legitimacy of spiritual counseling in Türkiye: A qualitative study on the views of psychologists and psychological counselors on the field of spiritual counseling and guidance
  1. Tez No: 900667
  2. Yazar: FATMA RABİA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜL BETÜL KANBUROĞLU ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya üzerindeki uygulamaları yüzyıla yakın bir zamandır devam eden manevi danışmanlık ve rehberlik alanı, Türkiye'de otuz yıldır gündemdedir. Her yeni düşünce ve disiplin gibi bu alan da çeşitli tepkiler almakta, ancak uygulamaları da devam etmektedir. Bununla birlikte manevi danışmanlık ve rehberlik alanı ile ilgili önemli soru işaretleri ve problemli meseleler bulunmakta; alanın meşruiyeti açısından bunların giderilmesi gerekmektedir. Psikolog ve psikolojik danışmanlar, alanın isimlendirilmesi ve konumlandırılması problemi bağlamında manevi danışmanlık ve rehberlik alanına ilişkin olumlu veya olumsuz tepkileri ile gündemde olan gruplar arasındadır. Her iki bilim dalının gelişimi açısından bu tepkilerin analiz edilmesi önem arz etmektedir. Örneğin bazı psikolog ve psikolojik danışmanlar, bu yeni alanın yetkin olmayan ve yeterli eğitimi bulunmayan kişiler marifetiyle kendi alanlarını ihlal ettiğini düşünmekte ve bu sebeple tepki göstermektedir. Bu tepkinin arkasındaki düşüncelerin bir kısmı hakiki bilgilere, bir kısmı ise kulaktan dolma bilgilere dayanmaktadır. Psikolog ve psikolojik danışmanların alana ilişkin bilgileri ve önerileri hakkında daha önce yapılmış olan araştırmanın bulunması dolayısıyla bu çalışmanın literatürdeki bu boşluğu doldurulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, bu kapsamda toplamda 20 psikolog ve psikolojik danışman ile görüşme sağlanmıştır. Görüşmelerin deşifreleri yapılarak nitel görüşme analiz programı olan MAXQDA Analitcs Pro (24.3.0.) uygulaması ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları görüşme yapılan katılımcılar ile sınırlı olup bu kapsamda, psikolog ve psikolojik danışmanların önemli bir kısmı, manevi danışmanlık ve rehberlik alanının belli koşullar dahilinde gerekli olduğunu düşündüğü sonucuna varılmıştır. Katılımcıların çoğu manevi danışmanlık ve rehberlik alanını sınırlarını çizilmesi gereken bir alan olarak görmektedir ve manevi danışmanların daha iyi bir eğitim sürecinden geçmesi gerektiğini belirtmiştir. Elde edilen sonuçlara bakılarak psikolog ve psikolojik danışmanların çeşitli önyargılara sahip olsalar da öngörülenin aksine alanın gerekli olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of spiritual counseling and guidance, which has been practiced around the world for nearly a century, has been on the agenda in Türkiye for thirty years. Like every new idea and discipline, this field also receives various reactions, but its practices continue. However, there are important question marks and problematic issues regarding the field of spiritual counseling and guidance, and these need to be resolved in terms of the legitimacy of the field. Psychologists and psychological counselors are among the groups that are on the agenda with their positive or negative reactions to the field of spiritual counseling and guidance in the context of the problem of naming and positioning the field. It is important to analyze these reactions in terms of the development of both disciplines. For example, some psychologists and psychological counselors think that this new field violates their own fields through people who are not competent and do not have sufficient training, and therefore react. Some of the thoughts behind this reaction are based on genuine information and some are based on hearsay. Since there is no previous research on the current knowledge and suggestions of psychologists and psychological counselors about the field, it is thought that this study will contribute to filling this gap in the literature. Semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used in the study, and a total of 20 psychologists and psychological counselors were interviewed in this context. The interviews were transcribed and analyzed using MAXQDA Analitcs Pro (24.3.0.), a qualitative interview analysis program. The results of the research are limited to the participants interviewed, and in this context, it was concluded that a significant number of psychologists and psychological counselors think that the field of spiritual counseling and guidance is necessary under certain conditions. Most of the participants see the field of spiritual counseling and guidance as a field whose boundaries need to be drawn and stated that spiritual counselors should undergo a better training process. Based on the results obtained, it was revealed that psychologists and psychological counselors, despite having various prejudices, thought that the field was necessary contrary to what was predicted.