El Yapımı Patlayıcılar (EYP) ile Mücadelede Teknoloji Yol Haritasının Belirlenmesi
Determination of Technology Roadmap in Counter Improvised Explosive Devices (C-IED)
  1. Tez No: 900681
  2. Yazar: BİROL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
En ilkel hali ile bubi tuzakları olarak bilinen, bugün geldiğimiz noktada dahi kesin sonuçlu bir çözüm bulunamayan ve belki de gelişen teknoloji ile birlikte geleceğin en ölümcül ve en stratejik silahı haline gelebilecek olan EYP'ler, dünyanın hemen hemen her ülkesinde bir şekilde görülmekte ve toplumun her kesimini etki alanı içerisine almaktadır. Bu durum, EYP'lere karşı gerçekleştirilen mücadelenin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu mücadele; genel anlamda EYP olay zincirinde rol alan terör yapısının ortaya çıkartılması ve bertaraf edilmesi, kullanıma hazır EYP'lerin tespit edilmesi ve etkisiz hâle getirilmesi ile EYP ile mücadelede görev alacak birliklerin gerekli teçhizat ve eğitim seviyesinin arttırılması hususlarını kapsamaktadır. Şüphesiz ki bu mücadele teknolojik gelişmelerden bağımsız olmayacak ve mücadele teknolojilerinde yaşanacak gelişmelerle paralel bir şekilde devam edecektir. Bu çalışma kapsamında; öncelikle EYP'lerden ve EYP ile mücadele yaklaşımından, sonrasında ise EYP ile mücadele teknolojilerinden bahsedilmiştir. Son olarak; EYP ile mücadele anlamında farklı görevlerde bulunmuş konusunda uzman personel üzerine yapılan alan araştırması neticesinde elde edilen bulgulara istinaden, EYP ile mücadelede en doğru mücadele stratejilerinin ve teknoloji yol haritasının belirlenmesine yönelik sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Bu tezin, kapsam olarak bu alanda gerçekleştirilen ilk çalışma olmasının yanı sıra günümüzün en etkili saldırı türlerinden EYP'lere ve bu alanda verilen mücadeleye odaklanması nedeniyle de farklı bir öneme sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
IEDs, which are known as booby traps in their most primitive form, which cannot be found a definitive solution even at the point we have reached today, and that may become the deadliest and most strategic weapon of the future with the developing technology, are seen in almost every country in the world and encompass all segments of society within the sphere of influence. This situation once again reveals the importance of the countering IEDs. This struggle in general; covers the issues of revealing and eliminating the terror structure involved in the IED incident chain, detecting and neutralizing the ready-to-use IEDs, and increasing the necessary equipment and training level of the forces involved in C-IED efforts. Undoubtedly, these efforts will not be independent from technological developments and will continue in parallel with developments in C-IED technologies. Within the scope of this study, firstly IEDs and C-IED approach, and then the C-IED technologies are mentioned. Finally, based on the findings obtained as a result of field research on C-IED subject matter experts who have worked in different positions, the results and suggestions for determining the most accurate C-IED strategies and on C-IED technology roadmap are included. In addition to being the first study carried out in this field, it is considered that this thesis has a different significance due to its focus on IEDs, which is one of the most effective attack types of today, and on the C-IED efforts.