The development of pre-service chemistry teachers' self-regulation in the context of lesson study
Kimya öğretmen adaylarının özdüzenlemelerinin ders imecesi kapsamında geliştirilmesi
- Tez No: 900682
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ KONDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmanın amacı, ders imecesi bağlamında kimya öğretmen adaylarının özdüzenleme süreçlerinin gelişimini incelemektir. Öğretmenlik uygulama dersi sırasında, iki ders imecesi döngüsü gerçekleştirilmiş ve üç öğretmen adayı grup üyeleriyle işbirliği içinde dersleri planlamış, öğretmiş ve değerlendirmişlerdir. Derslerin planlanması ve değerlendirilmesi araştırmacının rehberliğinde gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlik uygulama dersleri alan kimya öğretmen adayları çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Veriler, liselerdeki öğretim uygulamalarının gözlemleri, bireysel ve grup görüşmeleri, ders planları, grup ders planları ve ders imecesi toplantılarının video kayıtları yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler kelimesi kelimesine yazıya dökülmüş ve Zimmerman'ın öndüşünme, performans ve özyansıtma olmak üzere üç ana bölümden oluşan özdüzenleme modeline göre kodlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, ders imecesinden sonra kimya öğretmen adaylarının daha spesifik ve zorlayıcı hedefler belirlediğini, daha geniş bir kaynak yelpazesi kullandığını ve bunları planlamalarına entegre ettiğini ortaya koymuştur. Öğrenci geri bildirimlerine daha duyarlı hale gelmiş, dikkat odaklanmaları, zaman yönetimleri ve özyeterlikleri gelişmiştir. Ayrıca, öğretmen adayları özdeğerlendirmelerinde daha eleştirel hale gelmiş, başarısızlıkları kontrol edilebilir faktörlere atfetmiş, bu da artan özmemnuniyet ve daha öğrenci merkezli adaptasyonlara yol açmıştır. Bu süreçlerin gelişimi, ders imecesinde bulunan işbirlikçi planlama, yinelemeli yansıtma, yapıcı geri bildirimler ve araştırmacının kolaylaştırıcı olarak rehberliği ile kolaylaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the development of pre-service chemistry teachers'(PCTs) self-regulation processes in the context of lesson study. During teaching practice course, two lesson study cycle was carried out and three preservice teachers planned, taught and reviewed lessons in collaboration with their group members. Planning and review of lessons was carried out by the guidance of the facilitator which is the researcher. Pre-service chemistry teachers taking teaching practice courses participated in the study based on a voluntary basis. Data were collected through observations of teaching practices in high schools, individual and group interviews, lesson plans, group lesson plans, and video recordings of the lesson study meetings. Interviews were transcribed verbatim and coded according to Zimmerman's self–regulation model which consists of three main parts namely forethought, performance, and self-reflection. Results of the study revealed that after the lesson study, PCTs set more specific and challenging goals, used a wider range of resources, and integrated them into their planning. They became more responsive to student feedback, improving their attention focusing, time management, and self-efficacy. Additionally, PCTs became more critical in their self-evaluations, attributing failures to controllable factors, leading to increased self-satisfaction and more student-centered adaptations. The development of these processes was facilitated by the collaborative planning, iterative reflection, constructive feedback inherent in the lesson study, and the researcher's guidance as a facilitator.