Akut böbrek hasarı olan yoğun bakım hastalarında sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) ile sitokin filtreli srrt'nin mortalite üzerine etkileri
Effects of continuous renal replacement therapy (CRRT) and cytokine filtered CRRT on mortality in intensive care patients with acute kidney injury
- Tez No: 900707
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) SRRT alan hastalar ile sitokin filtreli SRRT gören hastaların mortalite oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif gözlemsel olarak planlanan araştırmamızda, SRRT grubuna 42 hasta (erkek/kadın: 26/16) sitokin filtreli SRRT grubuna 40 hasta (erkek/kadın: 21/19) dahil edilmiştir. Çalışmamızdaki veriler hastanemizin elektronik veri depolama sisteminden elde edilmiştir. Yapılan veri taramasında, hastanemizin yetişkin yoğun bakım ünitelerindeki ABH gelişen hastalar incelenmiştir. Hastalar arasında ABH etiyolojisine yönelik kategorizasyon yapılmamıştır. Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. SRRT tedavisi gören hastalar ile sitokin filtreli SRRT alan hastaların YBÜ'deki sağkalım sürülerinin ve takiplerindeki mortalite durumlarının karşılaştırmalı veri analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Standart SRRT grubu ile karşılaştırıldığında sitokin filtreli SRRT grubunda mortalite oranları sırasıyla %100 ve %88.1 bulunmuştur (p=0.055). Yoğun bakım ünitesindeki sağkalım sürelerine bakıldığında; gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmazken, (p=0.780) sitokin filtreli SRRT grubunda sağkalım süresi medyan değeri 8 gün (2-58) standart SRRT alan hastalarda 9 (1-34) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute kidney injury (AKI) is commonly encountered in intensive care units. Mortality is higher in patients requiring renal replacement therapy. Continuous Renal Replacement Therapy (CRRT) enables to establish more stable hemodynamic conditions in certain patient groups. Clinical impact of cytokine filter usage with CRRT in terms of mortality is a topic of discussion. We aim to compare mortality rates between patients having conventional CRRT and cytokine filter assembled CRRT. Material and Methods: Our study has been carried out as a retrospective observational study.In this study,group of patients having CRRT treatment consist of 42 people (male/female: 26/16), whereas fourty patients (male/female 21/19) recruited to the group having cytokine filtered CRRT treatment. The data which has been collected in this study derived from our hospital's electronic database.In this retrospective data gathering,all the patients having a history of ICU unit internalization were evaluated for eligibility.Eligible patients who fullfilled the inclusion and exclusion criteria included in our study. Patients having only CRRT treatment compared with cytokine filtered CRRT group in terms of mortality rates. As a secondary endpoint, ICU survival time periods between the groups compared. Findings: Patient groups treated with cytokine filtered CRRT compared with patients having conventional CRRT. Mortality rates between the groups in an order were found %100 and %88.1 suggesting no statistical difference between mortality and cytokine filter usage (p=0.055). While there was no statistical difference in terms of ICU survival time, median survival time in cytokine filtered CRRT group was 8 days (2-58) and was 9 days (1-34) in conventional CRRT group (p=0.780).