Akut böbrek hasarı nedeniyle diyaliz tedavisi alan yoğun bakım hastalarında CRP/albümin oranı ve diyaliz modalitelerinin hastane içi sağ kalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between CRP/albumin ratio and dialysis modalities with in-hospital survival in intensive care patients requiring dialysis for acute kidney injury
  1. Tez No: 774524
  2. Yazar: AZİZ KAAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZAR ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut böbrek hasarı gelişen ve aralıklı hemodiyaliz (AHD) veya sürekli renal replasman tedavisi (SRRT) başlanan hastaların özelliklerinin ve diyaliz modalitelerinin yoğun bakım mortalitesine etkisinin ve CRP/albümin oranının (CAO) mortaliteyi ön görmedeki performansının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif kohort tasarımına sahip bu çalışma, 01.06.2017 ile 30.06.2020 tarihleri arasında S.B.Ü Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yoğun bakım ünitelerinde akut böbrek hasarı nedeniyle aralıklı HD veya sürekli RRT almış olan 18 yaş üzeri hastalar ile yürütülmüştür. Hastaların demografik ve klinik özellikleri ve laboratuvar parametreleri kayıt edilmiştir. Ayrıca yoğun bakım (YB) mortalitesi ve renal sağkalım durumları izlenmiştir. Renal sağkalım, yoğun bakım ünitesine yatıştan yoğun bakım ünitesinden taburculuğa kadar geçen sürede diyalize bağımlı olmamak olarak tanımlanmıştır. Hasta özellikleri ve laboratuvar parametrelerinin renal sağkalım ve YB mortalitesi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplamda 219 hastanın 107'sine aralıklı HD ve 112'sine ise sürekli RRT uygulanmış, %54,3'ünün erkek ve %97,7'sinde en az bir eşlik eden komorbid hastalığı olduğu saptanmıştır. Ayrıca bazal kreatinin, CRP, albümin, pH, CAO ve APACHE II skorunun hem renal sağkalımı hem de YB mortalitesini tahmin etmede tanısal performansa sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the characteristics of the patients who had acute kidney injury (AKI) and underwent intermittent hemodialysis (IHD) or continuous renal replacement therapy (CRRT), the effects of dialysis modalities on intensive care unit (ICU) mortality and the diagnostic performance of CRP/albumin ratio (CAR) in predicting ICU mortality. Materials and Methods: This single-center, retrospective cohort study was carried out with the patients over the age of 18 who underwent intermittent HD or continuous RRT due to acute kidney injury in the ICUs of Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital between 01.06.2017 and 30.06.2020. Demographics and clinical features, and laboratory parameters of the patients were recorded. Furthermore, ICU mortality and renal survival were monitored. Renal survival was defined as not being dependent on dialysis from admission to ICU to discharge from ICU. The association between patient characteristics, laboratory parameters, renal survival and ICU mortality was evaluated. Results: Of the 219 patients, 107 underwent intermittent HD and 112 underwent continuous RRT, 54.3% were male, and 97.7% had at least one comorbid disease. Furthermore, baseline creatinine, CRP, albumin, pH, CAR and APACHE II score have diagnostic performance in predicting both renal survival and ICU mortality.