Proje okulu yöneticilerinin eğitim yönetimi ve denetimi lisansüstü alanında aldıkları eğitimin okul kültürüne olan yansımaları
The reflections of project school administrators' education in the graduate field of educational administration and supervision on school culture
- Tez No: 900714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Proje okullarının başarıyla yönetilmesi ülkemiz için oldukça önemlidir. Etkili okul kültürünün var olduğu bir ortamda hem öğretmen hem de öğrenci başarısı ve motivasyonu olumlu yönde gelişme gösterir. Araştırmanın amacı okul yöneticilerinin aldıkları Eğitim Yönetim ve Denetimi lisansüstü eğitiminin okul yönetim süreçlerine etkisini belirlemek ve belirlenen etkilerin okul kültürü unsurları bağlamında incelenmesini sağlamaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (phenomenology) deseni kullanılan araştırmada katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları belirlenmesinde katılımcıların Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında lisansüstü eğitim almaları ve en az 1 yıl proje okulunda yönetici olarak çalışmış olmaları ölçüt olarak belirlenmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemine göre belirlenen 10 okul yöneticisi katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından ilgili literatür taranarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu soruları hazırlarken uzman görüşleri alınmıştır. Sonrasında yapılan pilot uygulama ile görüşme sorularına son hali verilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından birebir yüz yüz görüşme yapılarak toplanmıştır. Katılımcıların izni ile görüşme esnasında ses kaydı alınarak ve bu ses kayıtları yazıya aktarılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre proje okulu yöneticilerinin Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında aldıkları lisansüstü eğitimin okul yönetim süreçlerine önemli katkılar sağladığı görülmüştür. Bu eğitim yöneticilerin iletişim ve iş birliği süreçlerini geliştirerek paydaşlar arasındaki uyumu artırmış, liderlik ve yönetim kararlarında stratejik bir bakış açısı kazandırmıştır. Ayrıca inovatif çalışmalar ve teknoloji kullanımını teşvik ederek okul kültüründe yenilikçi bir ortam oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Paydaşların beklentilerini daha iyi anlayan yöneticiler okul kültürünün gelişim ve değişim süreçlerine olumlu yansımalar sağlamış ve okulun vizyonunu desteklemiştirler.
Özet (Çeviri)
The successful management of project schools is of great importance for our country. In an environment where an effective school culture exists, both teacher and student success and motivation show positive development. The aim of this study is to determine the impact of the postgraduate education in Educational Administration and Supervision received by school administrators on school management processes, and to examine these effects within the context of school culture elements. In this study, which employed the phenomenological design, one of the qualitative research methods, criterion sampling, a purposeful sampling method, was used to select the participants. The criteria for participant selection were having completed postgraduate education in Educational Administration and Supervision and having worked as a school administrator in a project school for at least one year. Based on these criteria, 10 school administrators were selected as the study group. A semi-structured interview form, prepared by the researcher after a review of the relevant literature, was used to collect the data. Expert opinions were consulted during the preparation of the interview questions, and after a pilot study, the final version of the interview questions was determined. The data were collected through face-to-face interviews conducted by the researcher. With the permission of the participants, the interviews were audio-recorded and later transcribed for analysis. The data were analyzed using content analysis. The findings of the study indicate that the postgraduate education in Educational Administration and Supervision received by project school administrators has made significant contributions to school management processes. This education has improved communication and collaboration processes, enhancing harmony among stakeholders and providing administrators with a strategic perspective in leadership and management decisions. Furthermore, it has contributed to creating an innovative environment within the school culture by encouraging innovative practices and the use of technology. Administrators who better understand stakeholder expectations have positively impacted the development and transformation processes of school culture and supported the school's vision.