Meslek lisesinde görev yapan yöneticilerin ve meslek dersi öğretmenlerinin meslek liseleri hakkındaki algıları: Denizli ili örneği
Perceptions of administrators and vocational course teachers working in vocational high schools recarding vocational high schools: The case of Denizli province
- Tez No: 900715
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada meslek lisesinde görev yapan yöneticilerin ve meslek dersi öğretmenlerinin meslek liselerine karşı bakış açılarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılarak yapılan çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Denizli ili Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde yer alan 6 farklı okulda 78 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi kullanılarak deşifre edilmiştir. Buna bağlı olarak tema, kategori ve kodlar oluşturulmuştur. Okul yöneticileri ve meslek dersi öğretmenlerinin meslek liselerini en çok fabrika metaforuna benzettikleri görülmüştür. Meslek liselerinin amacı hakkında yöneticiler ve öğretmenler tarafından en sık dile getirilen cevap ara eleman yetiştirmek olurken bunu nitelikli iş gücü yetiştirmek cevabı takip etmiştir. Okul yöneticileri ve meslek dersi öğretmenlerinin çoğu müfredatı işlevsel bulsalar bile öğrencilerin hazırbulunuşluğunun düşüklüğünden dolayı başarılı bir eğitim öğretim süreci geçiremediklerini belirtmişlerdir. Meslek liselerinde alet, makine ve ekipman eksikliğinden kaynaklı nitelikli eğitim verilmediği düşünülmektedir. Meslek liselerinde ödenek sıkıntısı, öğrencilerin akademik başarısının düşük olması, atölye donanımlarının tam olmaması, öğrencilerin olumsuz davranışlar göstermesi, meslek liselerine gereken önemin verilmemesi, öğretmenlerin mesleki gelişim eksikliği, piyasayla işbirliğinin eksik olması gibi problemler olduğu ifade edilmiştir. Meslek liselerinin akademik seviyesi düşük, bilinçsiz, hazırbulunuşluğu düşük, disiplinsiz, eğitim almak istemeyen ve aile problemleri olan öğrencilerden oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticileri ve meslek dersi öğretmenleri mesleki eğitim modelinde, alanlarda, eğitim programlarında, öğretmen, işletme, personel bazında, meslek liselerine girişte, atölyelerde, yönetimde, finansal işlerde değişiklik yapılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the perspectives of administrators and vocational course teachers working in vocational high schools towards these schools. The study, which was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods, utilized a semi-structured interview form. This study was carried out with 78 participants from six different schools located in the Merkezefendi and Pamukkale districts of Denizli province during the 2023-2024 academic year. The data were transcribed using content analysis, leading to the creation of themes, categories, and codes. It was observed that school administrators and vocational course teachers most frequently likened vocational high schools to a factory metaphor. Regarding the purpose of vocational high schools, the most commonly stated answer by administrators and teachers was to train intermediate staff, followed by the answer of training a qualified workforce. Although most school administrators and vocational course teachers found the curriculum functional, they stated that due to the low readiness levels of students, a successful education process could not be achieved. It is thought that due to the lack of tools, machines, and equipment, a qualified education cannot be provided in vocational high schools. Problems such as funding shortages, low academic achievement of students, incomplete workshop equipment, students displaying negative behaviors, lack of importance given to vocational high schools, lack of professional development for teachers, and lack of cooperation with the industry were expressed. It was concluded that vocational high schools consist of students with low academic levels, lack of awareness, low readiness, indiscipline, unwillingness to receive education, and family problems. School administrators and vocational course teachers indicated that changes should be made in the vocational education model, fields, education programs, teachers, enterprises, personnel, entrance to vocational high schools, workshops, management, and financial affairs.