Yetişkin kadın ve erkeklerin anaerobik güç özelliklerinin incelenmesi
Investigation of anaerobic power characteristics of adult women and men
- Tez No: 900724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezin amacı; yetişkin kadın ve erkeklerin seçili anaerobik güç özelliklerinin belirlenerek cinsiyet değişkenine göre karşılaştırılmasıdır. Tezin sonuçlandırılması ile birlikte; kadın ve erkek arasındaki güç ve kuvvet farklılıklarının genetik faktörler ya da cinsiyet faktörünün hangisinden daha çok etkilendiğinin dolaylı olarak ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-30 arasında olan 103 kadın ve 105 erkek olmak üzere toplam 208 kişi katılmıştır. Dikey sıçrama mesafesinin belirlenmesinde veri toplama aracı olarak Takei (Japonya) marka jumpmetre kullanılmıştır. Her bir ölçüm 2 kez tekrar edilmiş ve ölçümler arasında 3'er dakikalık dinlenme süreleri verilmiştir. Anaerobik gücün belirlenmesinde Harman Formülü kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; SPSS (Ver.15) analiz programında yer alan tanımlayıcı istatistiksel analizler kullanılmıştır. Shapiro Wilk Testi sonucunda verilerin normal dağıldığı anlaşıldığından karşılaştırma analizleri için parametrik testler tercih edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar için“Independent Sample t Testi”kullanılmıştır. Yanılma düzeyi“α”0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde; relatif zirve güç haricindeki tüm değişkenler açısından kadın ve erkek gruplar arasında, erkekler lehine istatistiksel olarak anlamlı fark çıktığı görülmektedir. Relatif zirve ve ortalama güç sonuçları incelendiğinde ise kadın grubun değerleri erkek gruba göre daha yüksek çıkmış olsa da aradaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara bakılarak; kadın ve erkek arasındaki kütle farklı ortadan kaldırıldığında her iki cins benzer anaerobik güç özelliklerine sahiptir denilebilir ve cinsiyetler arasındaki güç farkı büyük oranda cinsiyetler arasındaki kütle farkından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; It is the determination of selected anaerobic power characteristics of adult men and women and their comparison according to gender variable. With the completion of the thesis; It is aimed to indirectly reveal whether the differences in strength and power between men and women are more affected by genetic factors or gender factors. A total of 208 people, 103 women and 105 men aged between 18-30, participated in the study. Takei (Japan) brand jumpmeter was used as a data collection tool to determine the vertical jump distance. Each measurement was repeated twice and a 3-minute rest period was given between measurements. Harman Formula was used to determine anaerobic power. In analyzing the data; Descriptive statistical analyzes in the SPSS (Ver.15) analysis program were used. Since it was understood that the data were normally distributed as a result of the Shapiro Wilk Test, parametric tests were preferred for comparison analyses.“Independent Sample t Test”was used for comparisons between groups. The error level“α”was accepted as 0.05. When the data obtained is examined; There is a statistically significant difference in favor of men between male and female groups in terms of all variables except relative peak power. When the relative peak power results are examined, although the values of the female group were higher than those of the male group, the difference was statistically insignificant. Considering the results obtained in this study; when the body mass difference between men and women is eliminated, it can be said that both genders have similar anaerobic power characteristics and the power difference between the genders may be largely due to the body mass difference between the genders.