Elektrik dağıtım şebekelerindeki teçhizatların belirlenmesinde kullanılan güç hesaplarının incelenmesi
Investigation of power calculations used in determining equipment in electricity distribution networks
  1. Tez No: 900725
  2. Yazar: ZEKİ BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektrik dağıtım şebekelerinin tasarımı aşamasındaki en önemli veri güç bilgisidir. Tüm hesaplamalar bu veriye göre yapılmakta ve teçhizatlar güç bilgisine göre belirlenmektedir. Güç verisinin doğru belirlenemediği durumlarda, kullanılacak teçhizatlarda kapasite yetersizliği ve bundan kaynaklı oluşabilecek arızalar veya tam tersi atıl kapasite kaynaklı atıl yatırımlar oluşması ortaya çıkacaktır. Mühendislikte temel ilkelerden birisi yapılan bütün işlemlerin/imalatların kanun ve yönetmeliklerin gerektirdiği teknik hesaplamaları yanında, aynı zamanda hem ekonomik ve hem de verimlilik açısından birlikte değerlendirilmesidir. Bu tez çalışmasında, dağıtım şebekelerinde mesken olarak kullanılan yapılarda kullanılan teçhizatların seçiminde kullanılan güç verisinin uygulamada nasıl belirlendiği incelenmiştir. Uygulama aşamasında belirlenen mesken niteliğindeki yapıların hem iç tesisat projesine göre belirlenen güçleri hem de fiili olarak kullanılan güçleri incelenmiş ve bu güçler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmada mesken ağırlıklı yapılarda, iç tesisat projesinde belirlenen güçler ile fiili olarak çekilen güçler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar hem transformatörlerin doluluk oranları ve verimlilikleri hem de yatırım maliyetleri açısından yapılmıştır. Çalışmada belirtilen bu işlemler, İstanbul Anadolu yakasındaki dokuz farklı ilçe yerleşim merkezinde yer alan mesken olarak kullanılan yapılardan oluşan 37 farklı dağıtım transformatörü bölgesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak elektrik dağıtım şebekelerindeki teçhizatların belirlenmesinde, binaların/yapıların kullanım şeklinin, bulunduğu coğrafi bölgenin, bölgenin sosyoekonomik durumunun, mevsimsel etkilerin çok önemli olduğu ve bu bilgilerin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important data in the design stage of electrical distribution networks is the power information. All calculations are made based on this data, and the equipment is determined according to the power information. In cases where the power data is not accurately determined, there may be capacity insufficiency in the equipment to be used, leading to faults or, conversely, idle investments due to idle capacity. One of the fundamental principles in engineering is that all processes/manufactures are evaluated together in terms of both economic and efficiency aspects alongside the technical calculations required by laws and regulations. In this thesis study, it is examined how the power data used in the selection of equipment used in residential buildings in distribution networks is determined in practice. Both the powers determined according to the internal installation project and the powers actually used in the residential buildings determined during the application phase were examined and the relationship between these powers was investigated. In this study, powers determined in internal installation projects and actual powers drawn are compared in residential-focused structures. These comparisons are made in terms of transformer utilization rates and efficiencies as well as investment costs. These operations mentioned in the study were carried out on 37 different distribution transformer regions consisting of residential buildings located in nine different district settlements on the Anatolian side of Istanbul. As a result, it has emerged that the usage pattern of buildings/structures, the geographical region they are located in, the socioeconomic status of the region, and seasonal effects are crucial in determining the equipment in electrical distribution networks, and this information must be taken into account.