Kliniğimizde uygulanan servikal serklaj işlemlerinin obstetrik sonuçlar üzerindeki etkisi
The effect of cervical cerclage procedures applied in our clinic on obstetric outcomes
- Tez No: 900726
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Servikal yetmezlik, gebeliğin özellikle ikinci trimesterinde, serviksin ağrısız bir şekilde genişlemesi ve silinmesi ile karakterize edilen, erken doğum ve gebelik kayıplarına yol açabilen bir durumdur. Bu çalışma, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanan servikal serklaj işlemlerinin obstetrik sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hedefleri arasında, acil ve elektif serklaj işlemlerinin karşılaştırılması, servikal serklaj sonrası gelişen komplikasyonların incelenmesi, servikal uzunluk ve doğum haftası arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve elde edilen verilerin dünya literatürü ile karşılaştırılması yer almaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmasında, Ocak 2020 ile Aralık 2024 tarihleri arasında, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde servikal serklaj uygulanan 116 hastanın verileri incelendi. Çalışmaya, anamnez, fizik muayene, ultrasonografi ve klinik değerlendirme ile servikal serklaj uygulanması kararlaştırılan ve işlem sonrası takip edilen gebeler dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri, obstetrik öyküleri, gebelikte karşılaşılan komplikasyonlar, doğum şekilleri ve yenidoğan sonuçları gibi veriler hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak elde edildi. Çalışmaya, servikal açıklığı 4 cm'den fazla olan, laparoskopik veya transabdominal serklaj uygulanan, çoğul gebelikler ve vajinal serviks kültüründe tedavi sonrası negatiflik sağlanamayan hastalar dahil edilmedi. Veri Analizi: Çalışmaya dahil edilen 116 hastanın yaş, gravida, parite, abortus ve vücut kitle indeksi gibi demografik verileri ile servikal serklaj uygulaması öncesi ve sonrası ölçümler karşılaştırıldı. Tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, KruskalWallis testi ve Pearson Ki-kare testi kullanıldı. Sürekli değişkenlerin en iyi kestirim noktası için ROC eğrisi analizi yapılmış ve Youden indeksine göre en iyi kesim noktası belirlenmiştir. İki yönlü p değeri 25 mm olan hastalarda doğum haftası ile istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. McDonald ve Shirodkar serklaj teknikleri arasında doğum sonuçları açısından anlamlı bir fark saptanmadı, ancak elektif serklaj uygulamaları daha başarılı bulundu. Sonuç: Servikal serklaj, servikal yetmezlik tanısı alan ve erken doğum riski taşıyan gebelerde, gebeliğin devamlılığını sağlamak için etkili bir yöntemdir. Özellikle elektif serklaj uygulamaları, doğum sonuçlarını iyileştirirken komplikasyon oranlarını azaltmaktadır. Servikal uzunluk ölçümleri, doğum haftasını öngörmede kritik bir parametre olarak belirlenmiştir ve bu ölçümler doğrultusunda zamanında yapılan serklaj müdahaleleri, gebelik sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar, dünya literatürü ile uyumlu olup, servikal serklajın uygun hasta gruplarında erken doğum riskini azaltmada etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cervical insufficiency is a condition characterized by painless dilation and effacement of the cervix, particularly during the second trimester of pregnancy, which can lead to preterm birth and pregnancy loss. This study aims to evaluate the effects of cervical cerclage procedures performed at Istanbul Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital on obstetric outcomes. The objectives of the study include comparing the success rates and complications of emergency and elective cerclage procedures, examining the relationship between cervical length and gestational age, and comparing the data obtained from our hospital with the global literature. Materials and Methods: In this retrospective cohort study, data from 116 patients who underwent cervical cerclage at Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between January 2020 and December 2024 were analyzed. Patients who were deemed suitable for cervical cerclage based on medical history, physical examination, ultrasound, and clinical assessment, and who were followed up post-procedure, were included in the study. Demographic characteristics, obstetric history, complications encountered during pregnancy, delivery methods, and neonatal outcomes of the participants were retrospectively obtained from the hospital automation system. Patients who had a cervical dilation of more than 4 cm, underwent laparoscopic or transabdominal cerclage, had multiple pregnancies, or did not achieve a negative culture after treatment of vaginal cervical culture were excluded from the study. Data Analysis: Demographic data such as age, gravida, parity, abortion, and body mass index of the 116 patients included in the study, as well as pre- and postcerclage measurements, were compared. Descriptive statistics were presented as mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values for continuous variables. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Pearson Chi-square test were used for comparisons between groups. The best cutoff point for continuous variables was determined using the ROC curve analysis, and the best cutoff point was identified according to the Youden index. Two-sided p-values of 25 mm. No significant difference was found between the McDonald and Shirodkar cerclage techniques in terms of birth outcomes; however, elective cerclage procedures were found to be more successful. Conclusion: Cervical cerclage is an effective method to ensure the continuation of pregnancy in women diagnosed with cervical insufficiency and at risk of preterm birth. Especially elective cerclage proceduresimprove birth outcomes while reducing complication rates. Cervical length measurements were identified as a critical parameter in predicting gestational age, and timely cerclage interventions based on these measurements positively impacted pregnancy outcomes. The results obtained in our study are consistent with the global literature, showing that cervical cerclage is an effective method in reducing the risk of preterm birth in appropriate patient groups.