Kuersetin'in fare nöroblastoma hücre dizinindeki (NB2A) nöroprotektif etkinliğinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective effectiveness of quercetin in mouse neuroblastoma cell line (NB2A)
- Tez No: 900736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN DARIVERENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda Kuersetinin muhtemel olan nöroprotektif etkileri fare nöroblastoma hücre (Nb2a) dizin' üzerinde araştırıldı. Kuersetin, stok çözeltisi kullanmadan önce çözücü (DMSO, %0,2) içerisinde çözdürülüp medyum ile seyreltildi. Kuersetinin toksik etkileri Nörotoksisite Tarama Testi (NTT) ve hücre canlılık ve proliferasyonu testi ile incelendi. NTT testinde; hücre kültürüne 25 µM konsantrasyonlarda klorpirifos (CPS) eklendi ve nörotoksisite oluşturuldu. Kuersetin 1, 3, 10, 30, 50 ve 100 μM konsantrasyonlarında eklenerek nörit inhibisyonuna etkisi incelendi. Kuersetinin sitotoksisitesini değerlendirmek için CellTiter-Glo® luminesans hücre canlılığı ölçüm yöntemi (Promega, Madison, WI) kullanıldı. Kuersetinin sitotoksisite ve hücre çoğalması üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amacıyla, fare kaynaklı nöroblastoma hücreleri (Nb2a) kuersetinin 1, 3, 10, 30, 50 ve 100 μM konsantrasyonları ile inkübe edilerek, kuersetin uygulanmayan kontrol grubu ve çözücü (DMSO, %0,2) ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, the possible neuroprotective effects of Quercetin were investigated on mouse neuroblastoma cell line (Nb2a). Quercetin was dissolved in solvent (DMSO, 0.2%) and diluted with medium before using the stock solution. The toxic effects of Quercetin were examined by Neurotoxicity Screening Test (NTT) and cell viability and proliferation test. In the NTT test, neurotoxicity was induced by adding 25 µM concentrations of chlorpyrophos (CPS) to the cell culture. Quercetin was added at concentrations of 1, 3, 10, 30, 50 and 100 μM and its effect on neurite inhibition was examined. The CellTiter-Glo® luminescence cell viability measurement method (Promega, Madison, WI) was used to evaluate the cytotoxicity of quercetin. In order to evaluate the effect of quercetin on cytotoxicity and cell proliferation, mouse neuroblastoma cells (Nb2a) were incubated with 1, 3, 10, 30, 50 and 100 μM concentrations of quercetin and compared with the control group without quercetin and solvent (DMSO, 0.2%).