Türk edebiyatında kadın yazarların romanlarından annelik görünümleri: '1970-2000'
Views of motherhood in the novels of female writers in turkish literature: '1970-2000'
- Tez No: 900739
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN İNCİ ELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmada 1970 ile 2000 yılları arasında Türk edebiyatında kadın yazarların romanlarında yer alan anne karakterleri ve annelik algıları incelenmektedir. 1960'lı yıllardan itibaren II. Dalga Feminist hareketin, öncekilerden daha güçlü ve sesli bir şekilde gündeme gelmesi sonucunda kadına bakış ve toplumda kadının durumu, toplumsal cinsiyet rolleri de dikkate alınarak, sorgulanmaya başlanmıştır. Bu rol dağılımına göre o güne kadar kadının en önemli ve birincil görevi/sorumluluğu olarak kabul edilen annelik de irdelenir. Anneliğin özellikleri, mutlaka anne olmak gerektiği fikri adım adım değişmeye başlar. Bu değişim psikanalitik alandaki çalışmalara yansır. Anne ve anneliğe yönelik bakış açılarının değişmesi çok geçmeden edebî eserlerde de yer bulur. Bu çalışmada uzun yıllar sorgulanmadan kutsal kabul edilen annelik algısındaki değişimlerin, kadın romancıların 1970-2000 arasında yazdığı romanlarda ne şekilde, hangi ölçülerde ve ne zaman farklılaşmaya başladığı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the thoughts on mother and motherhood in the novels of female writers in Turkish literature between 1970 and 2000, through fictional texts. Since the 1960s, II. As a result of the Wave Feminist movement asserting itself more strongly and loudly than its predecessors, the view of women and the status of women in society began to be questioned, taking into account gender roles. According to this role distribution, motherhood, which until then was considered the most important and primary duty/responsibility of women, is also examined. The characteristics of motherhood and the idea that one must be a mother begin to change step by step. This change is also reflected in research in the psychoanalytic field. The change in perspectives towards mother and motherhood soon finds its place in literary works. In this study, we tried to examine how, to what extent and when the changes in the perception of motherhood, which was considered sacred without questioning for many years, began to differ in the novels written by female novelists between 1970 and 2000.