Tennis europe junior ve international tennis federation junior turnuvalarına katılan sporcuların maç analizi
Match analysis of athletes participating in tennis europe junior and international tennis federation junior tournaments
  1. Tez No: 900758
  2. Yazar: AHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit tenis sporcuların maç sırasında fizyolojik-kinematik aksiyonlarını, oyunun zamansal karakteristiğini ve servis atış performanslarını analiz etmektir. Araştırma, Tennis Europe Junior veya International Tennis Federation Junior turnuvalarında mücadele eden sporcuları kapsamaktadır. Araştırmaya Türkiye'den 15, diğer ülkelerden (İtalya, Rusya, Hollanda ve Ukrayna) 9 olmak üzere toplam 24 sporcu katıldı. Katılımcıların yaş sınırlaması 2006-2012 yılları arasında olup, cinsiyet dağılımı ise 12 kadın ve 12 erkek sporcu olarak belirlendi. Sporculara, Uluslararası Tenis Federasyonu'nun kuralları çerçevesinde sert kort zemininde toplam 24 tekler müsabakası yaptırıldı. Sporcuların maç sırasında fizyolojik- kinematik aksiyonlarını GPS (Garmin Forerunner 305) monitörü ile nabız hızı ölçer aracılığıyla, oyunun zamansal karakteristiğini ve servis atış performansı değişkenlerini ise video-kayıt analiz yöntemi kullanarak belirlendi. Verilerin istatistik analizi, SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. Sporcuların maç sırasında fizyolojik-kinematik aksiyonlarının ortalamaları, oyunun zamansal karakteristiğinin ortalamaları ve servis atış performanslarının ortalamaları tespit edildi. Erkek sporcuların ortalama koşu hızları (km/h) ve maksimum koşu hızlarının (km/h) kadın sporculara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Kadın sporcuların toplam maç süresi ve topun oyunda olmadığı sürelerin erkek sporculara göre daha yüksek olduğu ve buna bağlı olarak çalışma-dinlenme oranlarında; dinlenme süresinin erkek sporculara kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Erkek sporcuların 1. set ikinci servis atışı ile puan kazanma oranlarının kadın sporculara göre daha yüksek düzeyde olduğu ortaya koyulmuştur (p0,05). Sporcuların fizyolojik-kinematik değişkenlerinde milliyetler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir (p>0,05). Oyunun zamansal karakteristiği değişkenlerinde milliyetler arasında anlamlı farklılıklar belirlenmemiştir (p>0,05). Diğer (İtalya, Rusya ve Hollanda ve Ukrayna) milliyetlerindeki sporcuların 2. sette birinci servis atışı ile puan kazanma oranlarının Türk milletindeki sporculara göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p0,05). Sporcuların fizyolojik-kinematik değişkenleri ile belirtilen turnuvada toplam maç deneyimi arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir (p>0,05). Kadın sporcuların maç deneyimi arttıkça topun oyunda olduğu (dk) sürenin ve ralli sürelerinin yükseldiği tespit edilmiştir (p0,05). Erkek sporcularda ise belirtilen turnuvada toplam maç deneyimi arasında ilişki ortaya koyulmamıştır (p>0,05). Bu bulgular, tenis branşında enerji sistemleri, aktivite-dinlenme profili ile birinci-ikinci servis atış performansının önemi konusunda farkındalık sağlayabilir ve antrenmanların optimize edilmesinde yönlendirici nitelikte olduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the physiological-kinematic actions, temporal characteristics of the game, and serve performance of elite tennis players during matches. The study includes athletes competing in the Tennis Europe Junior or International Tennis Federation Junior tournaments. A total of 24 athletes participated in the study, with 15 from Turkey and 9 from other countries (Italy, Russia, the Netherlands, and Ukraine). The participants were aged between 2006 and 2012, with a gender distribution of 12 female and 12 male athletes. The athletes played a total of 24 singles matches on hard court surfaces, according to the rules of the International Tennis Federation. The athletes' physiological-kinematic actions during the match were determined using GPS (Garmin Forerunner 305) monitor and heart rate monitor, while the temporal characteristics of the game and serve performance variables were determined using video recording analysis method. The statistical analysis of the data was conducted using the SPSS package program. The averages of the physiological-kinematic actions, temporal characteristics of the game, and serve performance of the athletes during the matches were determined. It was found that the average running speeds (km/h) and maximum running speeds (km/h) of male athletes were higher than those of female athletes (p0,05). It was determined that female athletes had higher total match duration and time out of play compared to male athletes, leading to a higher rest time in the work-rest ratio compared to male athletes (p< 0,05). No significant differences were found between female and male athletes in other variables of the temporal characteristics of the game (p>0,05). It was revealed that male athletes had a higher point-winning ratio with the second serve in the 1st set compared to female athletes (p0,05). No significant differences were found between nationalities in the physiological-kinematic variables of the athletes (p>0,05). No significant differences were found between nationalities in the variables of the temporal characteristics of the game (p>0,05). It was observed that athletes from other nationalities (Italy, Russia, the Netherlands, and Ukraine) had a higher point-winning ratio with the first serve in the 2nd set compared to Turkish athletes (p0,05). No significant relationship was found between the physiological-kinematic variables of the athletes and the total match experience in the specified tournament (p> 0,05). It was determined that as the match experience of female athletes increased, the time in play (min) and rally durations increased (p0,05). In male athletes, no significant relationship was revealed between total match experience in the specified tournament (p>0,05). These findings may raise awareness of the importance of energy systems, activity-rest profiles, and first-second serve performance in tennis, and are suggested to be guiding in optimizing training.