Rekreatif faaliyetlere katılan yaşlı turistlerin boş zaman motivasyonu, boş zaman tatmini ve mental iyilik hallerinin tekrar ziyaret etme niyetlerine etkisi
The effect of leisure motivation, leisure satisfaction and mental well-being of elderly tourists participating in recreative activities on their revisiting intentions
  1. Tez No: 900759
  2. Yazar: ÖZGE YAVUZOĞLU BOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN YURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rekreasyon bireylerin eğlenmek, rahatlamak ya da sosyalleşmek gibi amaçlarla bireysel ya da grup halinde, kendi istekleri doğrultusunda katılım gösterdikleri etkinliklerdir. Turizm sektöründe çok büyük bir yere sahip olan rekreatif faaliyetler her yaş grubu birey için oluşturulacak birçok çeşit etkinliği içermektedir. Rekreatif faaliyetlere katılım sonucunda bireyler, fizyolojik, psikolojik, estetik, sosyal, eğitim ve rahatlama açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Rekreatif faaliyetlere ve rekreatif faaliyetlerden elde edilecek faydaları deneyimleyen bir yaş grubu da 50 yaş ve üzeri bireylerdir. 55 yaş ve üzerindeki bireyler çalışma dönemi sonrasında farklı tatil deneyimlerinde bulunmak istemektedirler. Bu tez çalışmasının amacı, Antalya'da rekreatif faaliyetlere katılan 50 yaş ve üzeri turistlerin boş zaman motivasyonları, boş zaman tatminleri ve mental iyilik halleri ilişkisini saptamak ve bu faktörlerin tekrar ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma da nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi için kolayda örnekleme yöntemi seçilmiştir. Veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Anket formu Rusça, İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak 4 dilde uygulanmıştır. Anket formu Antalya ili otellerinde rekreatif faaliyetlere katılan 55 yaş ve üzeri toplamda 394 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, turistlerin boş zaman motivasyonu algılarında yaş, eğitim durumu ve gelir durumuna göre farklılık oluşmuş ancak cinsiyet ve medeni duruma göre farklılık oluşmamıştır. Turistlerin boş zaman tatmini algıları cinsiyet, medeni durum, gelir durumu, yaş ve eğitim durumuna göre farklılık oluşturmaktadır. Turistlerin mental iyilik hali algıları cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim durumuna göre farklılık oluştururken gelir durumuna göre farklılık oluşmamıştır. Turistlerin tekrar ziyaret etme niyetleri medeni durum, yaş ve eğitim durumuna göre farklılık oluşturmuştur ancak cinsiyet ve gelir durumuna göre farklılık oluşturmamıştır. Rekreatif faaliyetlere katılan katılımcıların boş zaman motivasyonu, boş zaman tatmini, mental iyilik hali ve tekrar ziyaret etme niyetleri arasında pozitif ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recreation is the activities that individuals participate in, individually or in groups, at their own will, for purposes such as having fun, relaxing or socializing. Recreational activities, which have a very important place in the tourism sector, include many types of activities that can be created for individuals of all age groups. As a result of participation in recreational activities, individuals gain great benefits in terms of physiological, psychological, aesthetic, social, educational and relaxation. One age group that experiences recreational activities and the benefits that can be obtained from recreational activities is individuals aged 50 and over. Individuals aged 55 and over want to have different holiday experiences after their working period. The aim of this thesis is to determine the relationship between leisure motivations, leisure satisfaction and mental well-being of tourists aged 50 and over participating in recreational activities in Antalya and to evaluate the effects of these factors on their revisit intentions. Quantitative method was used in the research. Convenience sampling method was chosen for the sample of the research. Data were collected by survey technique. The survey form was applied in 4 languages: Russian, English, German and Turkish. The questionnaire form was applied to a total of 394 participants aged 55 and over who participated in recreational activities in hotels in Antalya province. When the findings obtained as a result of the research were evaluated, there was a difference in the perception of tourists' leisure motivation according to age, education level and income status, but no difference according to gender and marital status. Tourists' perceptions of leisure satisfaction differ according to gender, marital status, income status, age and education level. Tourists' perceptions of mental well-being differ according to gender, marital status, age and education level, but no difference was found according to income level. Tourists' revisit intentions differed according to marital status, age and education level, but not according to gender and income level. A positive relationship was found between leisure motivation, leisure satisfaction, mental well-being and revisit intentions of participants participating in recreational activities.