Karpal tünel sendromlu hastalarda ultrason rehberliğinde deksametazon ve dekstroz ile yapılan median sinir hidrodiseksiyonunun etkinliklerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the efficacy of ultrasound-guided median nerve hydrodissection with dexamethasone and dextrose in patients with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 900763
  2. Yazar: SEVGİ SELİN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS) tedavisinde, ultrasonografi rehberliğinde hidrodiseksiyon tekniği ile yapılan enjeksiyonda %5 dekstroz ve deksametazonun farklı volümlerdeki etkinliklerini; klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik olarak karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya klinik olarak KTS ile uyumlu, elektrofizyolojik değerlendirmede hafif veya orta KTS saptanan 88 olgu dahil edildi. Olgular blok randomizasyona göre dört gruba ayrıldı. Grup 1'e 5 ml %5 dekstroz, grup 2'ye 10 ml %5 dekstroz, grup 3'e 2 ml deksametazon + 3 ml normal salin, grup 4'e 2 ml deksametazon + 8 ml normal salin; ultrasonografi rehberliğinde uygulandı. Olgular ağrı, semptom ve fonksiyonellik açısından ve ultrasonografik olarak enjeksiyon öncesinde, enjeksiyon sonrası 2, 4 ve 12. haftada; elektrofizyolojik olarak enjeksiyon öncesinde ve enjeksiyon sonrası 12. haftada değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the clinical, electrophysiological and ultrasonographic effects of 5% dextrose and dexamethasone at different volumes in ultrasound-guided hydrodissection for the treatment of carpal tunnel syndrome. Method: 88 patients with clinically diagnosed CTS, and mild to moderate CTS based on electrophysiological evaluation, were included in the study. The patients were divided into four groups through block randomization. Group 1 received 5 ml of 5% dextrose, group 2 received 10 ml of 5% dextrose, group 3 received 2 ml of dexamethasone+ 3 ml of normal saline, and group 4 received 2 ml of dexamethasone+ 8 ml of normal saline. All administered with ultrasound guidance. The patients were evaluated using pain, symptom, and functionality scores, and ultrasonography before injection and at 2, 4, and 12 weeks after injection. Evaluation using electrophysiological studies conducted before injection and 12 weeks after injection.