Karpal tünel sendromlu hastalarda lazer tedavisi öncesi ve tedavi sonrası EMG bulgularının karşılaştırılması
Carpaltunnel syndrome of patients with laser treatment before and after comparison of EMG findings
  1. Tez No: 306082
  2. Yazar: H.CENGİZ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: KTS'de tanı klinik semptomlar, fizik muayene bulguları ile bu bulguların elektrofizyolojik olarak onaylanmasına dayanır. Elektrofizyolojik testler KTS tanısını desteklemek, tuzaklanma seviyesini belirlemede ve mediyan sinir basısının ciddiyetini belirlemede yararlıdır. Lazer son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde çeşitli etkileri sebebiyle oldukça gündemde olan bir tedavi metodudur. Biyostimulan ve nörobiyolojik etkileri olduğu düşünülen lazer tedavisin KTS'de de etkili olduğu yeni çalışmalarda bildirilmiştir. Çalışmamızda KTS'li olgulara düşük doz lazer (DDLT) uygulayarak, güncel tedavi metodu olarak gündeme gelen lazer terapisinin etkinliğini araştırmayı amaçladıkYöntem: Çalışmaya idiyopatik KTS tanısı konmuş 21 hasta (tümü kadın, 30 el) alındı. 9 (%43) hastada bilateral, 12 (%57) hastada unilateral tutulum mevcuttu. Hastalara 10 seans 9.4 J dozda 9dk DDLT tedavisi verildi. Tüm hastalara, tedavi öncesi ve tedaviden 3 ay sonraki EMG çalışıldı. Motor latans, duysal latans, motor ileti hızı, duysal ileti hızı, motor amplitüt, duysal amplitüt, şikayetlerinde düzelme olup olmadığı değerlendirilerek vizüel analog skala verileri elde edildi. Elde edilen bulgular istatatistiki olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Vizüel analog skala gündüz ve gece değerleri ikişerli olarak karşılaştırıldığında tedavi sonrası anlamlı farklılık saptandı (p0.05).Sonuç: KTS'li olgularda DDLT anlamlı şekilde klinik düzeleme ie beraber EMG blgularında iyileşme sağlamıştır. Yaygın olarak gündeme gelen bu metodun semptomlarda gerileme sağlamasına rağmen aynı hastalarda kullanılan ultrason gibi diğer tedavi metotlarına üstünlüğü tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle daha geniş gruplarda karşılaştırmalı çalışmaların yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Bununla birlikte bizim çalışmamız, gelecek geniş kapsamlı çalışmalara pilot bir çalışma olarak kaynak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective; Diagnosis of CTS is based on clinical examination, physical examination findings, and electrophysiological confirmation of these findings. Electrophysiologic tests are useful for support the diagnosis of CTS and useful for determining of the level of median nerve entrapment and the severity of compression. In recent years, laser is an actual treatment for many diseases due to various effects. This method that supposedly have to be biostimulant and neurobiological effects, was reported to be effective for CTS in recent studies. In present study we aimed to investigate the effectivity of this actual treatment method via application of low laser dose theraphy to CTS cases.Method; Twenty one patient (all of them were women, 30 hands) who were diagnosed as idiopathic CTS, were included the study. 9 (43%) patients had bilateral, 12 (57%) patients had unilateral involvement. Ten cure 9.4 dose/9 min low laser dose treatment was applied all patients. ENMG was studied before and after the third mounth of treatment in all patients. Whether improvement was evaluted in terms of motor latency, sensory latency, motor conduction velocity, sensory conduction velocity, motor amplitude, sensory amplitudes complaints and visual analog scale data were obtained. The obtained datas were compared statistically.Results; The post-treatment differance was found as significant when the visual analog scale values during the day and night was compared dually (p 0.05).Conclusion; Low dose laser treatment was provided significant clinical improvement in CTS cases. Even though providing the improvement in symtoms, the advantages of widely discussed this method is not known enoughly when compared the other methods such as ultrasound. Therefore we suggested that be made of comparative studies in larger groups would be more appropriate. However our study may provides source for future comprehensive studies as a pilot study.