Öklid ve Minkowski 3-uzayında N-Bishop çatısına göre slant helislerin bazı karakterizasyonları
Some characterizations of the slant helices according to N-Bishop frame in the Euclidean and Minkowski 3-spaces
- Tez No: 518784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KUŞAK SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez beş bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde çalışmamızın tarihsel gelişimi ifade edilmiştir. Önceki çalışmalar bölümünde tarihsel gelişimine göre kaynakların özeti yapılmıştır. Materyal ve yöntem bölümünde Öklid uzayı, Minkowski uzayı, genel helis, slant helis, {N,C,W} alternatif hareketli çatı, Bishop çatı ile ilgili temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir. Bulgular bölümünde ise çalışmamızın orijinali verilmektedir. Orijinal kısımda öncelikle Öklid uzayında N-Bishop çatısına göre slant helislerin karakterizasyonları araştırıldı. Daha sonra Minkowski uzayında timelike, asli normali ve binormali spacelike olan spacelike eğrinin N-Bishop çatısına göre slant helislerin karakterizasyonları incelendi. Sonuç ve öneriler bölümünde tezin genel değerlendirilmesi yapılmış olup sonraki çalışmalara katkıda bulunmak için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five sections. The historical development of our work in the introduction section is expressed. A summary of the sources according to the historical development in the previous studies has been made. In the material and method section, basic definitions and theorems related to Euclidean space, Minkowski space, general helix, slant helix, {N, C, W} alternative moving frame, Bishop frame are mentioned. In the results section the original of our working is given. In the original part, the characterization of slant helices according to the N-Bishop frame in Euclidean space was investigated. Later in Minkowski space the characterizations of the slant helix according to the N-Bishop frame of the timelike curve, the characterizations of the slant helix according to the N-Bishop frame of the spacelike curve which is the principal normal and binormal spacelike were examined. In the conclusion and suggestions section, a general evaluation of the thesis was made and suggestions were given to contribute to the next studies.