Minkowski 3-uzayında spacelike normalli equiform spacelike eğrilerin küresel gösterge eğrileri
Spherical indicatrix curves of equiform spacelike curves with spacelike normal in Minkowski 3-space
  1. Tez No: 900319
  2. Yazar: ZELİHA GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın giriş kısmıdır. Bu bölümde küresel gösterge eğrileri ve equiform geometriye göre eğriler ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında literatürdeki bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Minkowski uzayı ve Minkowski uzayında equiform geometri hakkında temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın orijinal kısmıdır. Üçüncü bölümde 3-boyutlu Minkowski uzayında spacelike asli normale sahip equiform spacelike eğrilerin küresel gösterge eğrileri incelenmiştir. Ayrıca bu eğrilere ait örnekler verilerek şekilleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The first chapter is the entrance of the study. In this chapter, information in the literature about studies on Smarandache curves and curves according to equiform geometry are given. In the second chapter, basic definitions on Minkowski space and equiform geometry in Minkowski space are given. The third chapter is the original part of the work. In the third chapter spherical indicatrix curves of equiform spacelike curves with spacelike principal normal are examined in 3 dimensional Minkowski space. Moreover, examples of these curves and figures are given.