Ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin iletişim yeterlilikleri (Düzce il örneği)
Communication competences of school administrators according to the perceptions of teachers working at secondary education institutions (the case of Duzce)
- Tez No: 900788
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmenlerin algılarına göre okul yöneticilerinin iletişim yeterlilik düzeylerini tespit etmektir. Bu amaç çerçevesinde betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2020/2021 eğitim-öğretim yılında Düzce il merkez ve ilçelerinde MEB resmi ortaöğretim kurumlarında görevli 1159 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde 329 öğretmene ulaşılmış, evrenden örneklem alınmamıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Topluer'in (2008) Türkçeye uyarladığı İletişim Yeterlilikleri Ölçeği; verileri çözümlemek için SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminden elde edilen sonuçlara göre, öğretmenler iletişim yeterlilikleri“destekleme, empati, sosyal rahatlık”alt boyutlarında ve ölçek toplamında okul yöneticilerini“çoğu zaman”katagorisinde değerlendirmiştir. Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin yüksek düzeyde iletişim yeterliliklerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticileri iletişim yeterliliklerinin en yüksek aritmetik ortalaması“destekleme”, en düşük aritmetik ortalaması“sosyal rahatlık”yeterliliği boyutundadır. Araştırmanın ikinci alt probleminden elde edilen sonuçlara göre, öğretmen algılarının“cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, yaş, kıdem, görev yeri”değişkenlerine göre okul yönetcileri iletişim yeterliliklerinin tüm alt boyutlar ve ölçek genelinde anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Öğretmen algılarının“müdürle çalışma süresi ve okul türü”değişkenlerine göre, okul yönetcileri iletişim yeterliliklerinin tüm alt boyutlar ve ölçek genelinde anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the communication competence levels of school administrators according to the perceptions of the teachers working at secondary education institutions. Within the framework of this objective, descriptive survey model was used. The population of the study is comprised 1159 teachers working at the official secondary education institutions of the Ministry of National Education in the central district and other districts of Düzce in 2020/2021 academic year. 329 teachers were reached during the research process and no sample was taken from the population. Personal Information Form and Communication Competence Scale, which was adapted into Turkish by Topluer (2008), the data collection tool; and SPSS 20.0 software was used to analyze the data. According to the results obtained from the first sub-problem of the research, teachers evaluated communication competencies in the sub-dimensions of“support, empathy, social comfort”and in the total scale, the school principals' were evaluated in the“most of the time”category. According to the results obtained from the first sub-problem of the research, the teachers evaluated their school principals' in the category of mostly within the communication competence sub-dimensions of the total sample. They reported their perceptions that their school administrators have high level of communication competences. According to the perceptions of the teachers, the communication competences of the school administrators reached the highest arithmetic mean in the sub-dimension of support, and the lowest arithmetic mean in the dimension of social comfort. According to the results obtained from the second sub-problem of the research, communication competences were determined not to differ significantly within all dimensions and scale according to gender, marital status, educational status, age, seniority, and place of duty variables of teacher perceptions. Communication competences were found out to differ significantly within all sub-dimensions and scale according to“working time with principals' and school type variables”of teacher perceptions.