البلاغة والتّصوير الفنّي في شعر وليد الأعظميّ
Velid el-azami'nin şiirlerinin retorik ve sanatsal tasvir açısından incelenmesi
- Tez No: 900787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Çalışmada, belagatın dilbilimsel ve terminolojik tanımları, bölümleri ve türleri detaylı bir şekilde ele alınmış; ardından sanatsal tasvir anlayışına geçilmiştir. Velid el-Azamî'nin beş ana kitabı üzerinden yapılan analizlerle, şiirlerindeki anlam derinlikleri ve sanatsal tasvirler ortaya konmuştur. Çalışma, bu süreçte bir doküman analizi yöntemini kullanarak, şairin eserlerinden elde edilen veriler ışığında belagat ve sanatsal tasvirlerin nasıl işlendiğini detaylı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, Velid el-Azamî'nin edebi ve sanatsal bakış açısını, şiirlerinin estetik değerlerini ve şairin toplumsal etkisini kapsamlı bir biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada ilk önce, Kur'ân ilimlerinin tedvin süreci ele alınmıştır. Hicri birinci asrın sonlarında, çok sayıda ilim adamının çeşitli alanlardaki çalışmalarıyla Kur'ân ilimlerinin tasnifi hakkında kısa bir açıklama sunulmuştur. O dönemde Araplar, yazılı kaynaklardan ziyade rivayete dayalı bilgi aktarımına daha fazla güvenmekteydiler. Zamanla hadis ve tefsir ilimleri, fıkıh ve esasları, kelam ilmi gibi farklı ilim dalları sistematik hale getirildi. Bu kodlama süreci, hicri dördüncü yüzyıla kadar devam etmiş ve bu dönemde tamamlanmıştır. Daha sonra gelen âlimler, bu ilimleri açıklamış, derinleştirmiş ya da yeni meseleleri araştırarak bu ilimlerin fıkhını geliştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research comprehensively examines the rhetoric and artistic depictions in the poems of the Iraqi Muslim poet Walid al-Azami, who was born in the city of al-Azamiyah in Iraq in 1930 and died there. Walid al-Azami is a poet who made a great impact with his sermon-like poems and is also known as a historian, writer and creative calligrapher. The research consists of two main parts in order to examine the poet's literary and artistic contributions in detail. Each chapter is divided into two parts, and in these parts, Walid al-Azami's poems are discussed from different points.The main questions the research focuses on are: What are the concepts of rhetoric and artistic depiction? Who is Walid al-Azami and what are his literary views? What kind of content do his literary views and works have? What are literary arts and how are these arts applied in the poet's poems? What themes did the poet focus on and how did he handle these themes? In the study, the linguistic and terminological definitions, sections and types of rhetoric are discussed in detail; Then, the concept of artistic depiction was adopted. Through analysis of Walid al-Azami's five main books, the depth of meaning and artistic depictions in his poems have been revealed. The study examines in detail how rhetoric and artistic depictions are processed in the light of the data obtained from the poet's works, using a document analysis method in this process. The research aims to comprehensively reveal Walid al-Azami's literary and artistic perspective, the aesthetic values of his poems and the poet's social impact