Examining the influence of rumination and self-complexity on attention inhibition
Ruminasyonun ve benlik karmaşıklığının dikkat ketleme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 900822
  2. Yazar: DEVRİM GÜNEY GÖNENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA UZER YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD DEMİRUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada ruminasyonun bireylerin dikkat dağıtıcı veya istenmeyen düşünceleri ketleme becerisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kuramlar bu dikkat ketleme becerisinin zayıflaması durumunda, alakasız ve girici düşüncelerin belleğe daha kolay giriş yapabileceğini ve uzun süreli bellekten daha hızlı getirilebileceğini öne sürmüştür. Bu çalışmada ayrıca benlik-karmaşıklığının -bireyin benlik-yönü sayısı ve bu yönlerin iç içe geçme düzeyi- ruminatif düşüncenin düzeyinin şekillenmesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çok sayıda ve birbirinden ayrışık benlik yönleri kişiye baş etme yolları için alternatif yollar sunacağı için, böyle bir benlik yapısının kişiyi ruminasyondan uzaklaştırabileceği öne sürülmüştür. Bunu test etmek için, birinci çalışmada katılımcıları olumsuz bir olay üzerine ruminasyon yapmaya veya dikkatini bu olaydan uzaklaştırmaya yönelik bir Ruminasyon Manipulasyon Görevi (RMG) geliştirildi. Benlik-karmaşıklığını ölçmek için Benlik-Kavramı Gruplandırma Etkinliği (ikinci çalışma) ve dikkat ketleme becerisini ölçmek için ise Tersine Duygusal İçerikli Hazırlama Etkinliği (üçüncü çalışma) Türkçe'ye uyarlandı. 2x2x2 karma desene sahip çalışmada katılımcılar benlik-karmaşıklığı (yüksek, düşük) ve RMG (ruminasyon, dikkat dağıtma) gruplarına atandı; denek içi faktör olarak ise Tersine Duygusal İçerikli Hazırlama Etkinliği'ndeki sıfatların duygusal içeriği (olumlu ve olumsuz) ayrı şekilde analiz edildi. Çalışmanın sonuçları gösterdi ki düşük benlik-karmaşıklığına sahip katılımcılar 'dikkat dağıtma' manipulasyonuna maruz kaldığında olumlu kelimeleri ketleme konusunda en çok güçlük yaşayan grup oldu. 'Ruminasyon' manipulasyonuna maruz kalan düşük benlik-karmaşıklığına sahip katılımcılar, istatistiksel olarak gruplar arası anlamlı fark çıkmasa da, olumsuz içeriği ketlemekte güçlük yaşayan tek grup oldular. Bu bulgular benlik-karmaşıklığının dikkat süreçlerinin üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Kişilerin olumlu ya da olumsuz bir içeriği başarılı şekilde ketlemesi ise olumsuz bir olay üzerine ruminasyon yapmaları veya dikkatlerini o olaydan uzaklaştırmalarına göre şekillenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored how rumination affects a person's ability to inhibit distracting or unwanted thoughts. Theories suggest that when this ability is weakened, irrelevant or intrusive thoughts more easily enter the mind and are recalled from long-term memory. The research also explored whether self-complexity—the number of different and distinct roles or aspects of a person's identity—interacts with the tendency to ruminate. The idea is that having more and distinct aspects of the self may offer alternative ways to cope, which could help shift focus away from rumination. To test this, a Rumination Manipulation Task (RMT) was developed in Study 1 to have participants either ruminate on a negative event or distract themselves from it. In addition, self-complexity was measured using the Self-Concept Sorting Task, and attention inhibition abilities were assessed through the Negative Affective Priming (NAP) Task, which both adapted into Turkish in Study 2 and Study 3, respectively. In a 2 x 2 x 2 mixed design, participants were divided by self-complexity (low or high) and by task (rumination or distraction) and the analysis were made separately for the valence of the adjectives (positive and negative) in the NAP Task. The results showed that those with low self-complexity who were distracted had the most trouble inhibiting positive thoughts, responding faster to positive stimuli in the NAP Task. Those with low self-complexity who ruminated, while not statistically significant, also struggled to inhibit negative thoughts. Overall, the findings suggest that self-complexity influences attention inhibition. Whether someone can successfully inhibit positive or negative content may depend on whether they are ruminating or distracting themselves from a negative event.