Examining the influence of artifical intelligence propensity on organizational loneliness: A moderated model
Yapay zeka eğiliminin örgütsel yalnızlık üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bir moderatör modeli
- Tez No: 905648
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İş bu çalışma, yapay zeka eğiliminin örgütsel yalnızlık üzerindeki etkilerini incelemekte ve psikolojik sermayenin bir moderatör olarak rolünü araştırmaktadır. Öte yandan, yapay zeka hazırlığı, bir organizasyonun yapay zekayı benimseme ve teknolojilerini operasyonlarına entegre etme düzeyinin bir göstergesi olarak açıklanabilir. Örgütsel yalnızlık, çalışanların bir organizasyondaki sosyal izolasyon algısı olarak tanımlanır. Kendine yeterlilik, iyimserlik, umut ve dayanıklılık gibi bileşenleri içeren teorik bir yapı olan psikolojik sermaye, yapay zekanın örgütsel yalnızlık üzerindeki olumsuz sonuçlarının etkisini düzenlemesi beklenmektedir. Sayısal kanıt elde etmek için nicel araştırma yöntemi seçilmiş ve anket yöntemi kullanılarak yapılandırılmış bir anket 170 farklı sektördeki profesyonele uygulanmış, veriler yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, analiz edilen değişkenler arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. İşle ilgili yalnızlık, yapay zeka ile pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu doğrulanmıştır. Literatürde bahsedildiği gibi, öngörülemez doğa bir tehdit oluşturmaktadır ve bu konuda iyi bir çalışma bilgisi, daha iyi koruma yöntemleri tasarlamaya yardımcı olmaktadır. Bu bulgular, değişen teknolojinin çalışanların yaşamını nasıl etkilediğine dair daha iyi bir anlayış geliştirmeye katkıda bulunabilir ve izolasyonun olası kaynaklarına ilişkin örgütsel destekleyici müdahalelerin önemini vurgular. Uygulama düzeyindeki bazı sonuçlar, yapay zeka teknolojilerini uygularken çalışan yalnızlığı üzerinde dolaylı bir etkiyi önlemek amacıyla örgütsel kültüre odaklanma gerekliliğini içermektedir. Çalışma ayrıca, çalışanların yalnızlığını azaltmak için psikolojik sermaye kaynağının inşa edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu sonuçları doğrulamak için bu dinamikler çeşitli organizasyonlarda ve daha uzun zaman dilimlerinde incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of AI propensity on organizational loneliness and explores the role of Psychological Capital as a moderator. AI readiness on the other hand, can be explained as the level of preparedness of an organization to adopt AI and incorporate its technologies in their operations. Organizational loneliness is referred to as the perceived social isolation by employees in an organization. A theoretical construct which includes self-efficiency, optimism, hope, and resilience- psychological capital –is expected to moderate the impact of negative outcomes of the use of AI on organizational loneliness. Quantitative research method was finalized to get numerical evidence using survey methodology thereby a structured questionnaire was administered to 170 professionals in the different sectors and data were analyzed through structural equation modeling. The findings of this study show that there exists a positive and significant relationship between the variables being analyzed. Work-related loneliness is confirmed to be positively and significantly related to OL. As mentioned in the literature above, the unpredictable nature poses a threat and having a good working knowledge of it helps in designing better protection methods. These findings can help to make a further contribution to have a better understanding of how changed technology affects the life of the employees and underline the importance of organizationally supportive interventions regarding possible sources of isolation. Some of the application-level implications include the necessity to focus on the organizational culture in order to avoid any indirect influence on the employee loneliness when applying the AI technologies. The study also addresses the importance of building the resource of psychological capital to improve the employees' loneliness. Further studies should be conducted on these dynamics in a range of organizations and over longer time horizons to corroborate these results.