Bilgisayar destekli üretim planlama ve çizelgeleme optimizasyonu
Computer-aided production planning and scheduling optimization
  1. Tez No: 900883
  2. Yazar: GÖKHAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL GÜVENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir işletme veya organizasyon içerisindeki üretim sistemleri, kritik alt sistemlerden biri olarak görülmektedir. Üretim süreçlerinde yapılan doğru planlama ve etkin çizelgeleme, işletmelerin verimliliğinin artırılmasında ve rekabet avantajı elde edilmesinde kilit bir rol oynamaktadır. Ancak, karmaşık üretim süreçleri, değişken talepler, kaynak kısıtları ve diğer faktörler, üretim planlama ve çizelgeleme optimizasyonunun zorlu bir sorun haline gelmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasının konusu olan“Bilgisayar Destekli Üretim Planlama ve Çizelgeleme Optimizasyonu”, bu sorunların çözümüne yönelik geliştirilen bir yaklaşımdır. Mevcut literatürde, farklı üretim çevrelerine özelleştirilmiş çözümler sunulmasına rağmen, genel bir çerçeve oluşturma konusunda eksiklikler mevcuttur. Ayrıca, mevcut yöntemlerin performansı ve gerçek dünyada uygulanabilirliği hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışma, bilgisayar destekli üretim planlama ve çizelgeleme optimizasyonu alanındaki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın odak noktası; farklı üretim çevreleri için etkili planlama ve çizelgeleme stratejilerinin geliştirilmesi, matematiksel modellerin oluşturulması, optimizasyon algoritmalarının uygulanması ve entegrasyon yöntemlerinin araştırılmasıdır. Ayrıca, geliştirilen çözümlerin gerçek dünya uygulamalarında performanslarının değerlendirilmesi ve işletmeler için uygulanabilirliğinin analiz edilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, üretim sektöründeki işletmelere daha etkili, verimli ve rekabetçi olma yolunda yeni bir perspektif sunulması amaçlanmaktadır. Çalışma, aynı zamanda bilgisayar destekli üretim planlama ve çizelgeleme optimizasyonu literatürüne önemli bir katkı sunacak ve gelecekteki araştırmalar için sağlam bir temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Production systems within a business or organization are considered one of the critical subsystems. Accurate planning and effective scheduling in production processes play a key role in enhancing the efficiency of businesses and gaining a competitive advantage. However, complex production processes, fluctuating demands, resource constraints, and other factors make production planning and scheduling optimization a challenging issue. The subject of this thesis,“Computer-Aided Production Planning and Scheduling Optimization,”is an approach developed to address these issues. Although the existing literature offers customized solutions for different production environments, there are deficiencies in providing a general framework. Furthermore, there is limited information on the performance and real-world applicability of existing methods. This study aims to fill this gap in the field of computer-aided production planning and scheduling optimization. The focus of the research will be on the development of effective planning and scheduling strategies for different production environments, the creation of mathematical models, the implementation of optimization algorithms, and the investigation of integration methods. Additionally, the study aims to evaluate the performance of the developed solutions in real-world applications and analyze their feasibility for businesses. In this context, the goal is to offer a new perspective that will help companies in the manufacturing sector become more effective, efficient, and competitive. The study will also contribute significantly to the literature on computer-aided production planning and scheduling optimization and provide a solid foundation for future research.