'English Together' project facilitators' and project participants' perceptions of and experiences with the professional development communities (PDCS)
'Birlikte İngilizce' projesi faaliyetlerini yürüten İngilizce öğretmenleri ile bu faaliyetlere katılan İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim toplulukları konusundaki algıları ve deneyimleri
  1. Tez No: 900907
  2. Yazar: KEZİBAN UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İngilizce öğretmenleri arasında kapsamlı bir ağ ve iş birliği kurmaya dayanan bir proje olan“Birlikte İngilizce”projesi, Mesleki Gelişim Topluluğu Modelini kullanmaktadır ve proje devlet okullarındaki öğrencilerin İngilizce öğrenme deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu proje, 2020 yılında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council Türkiye ve Sabancı Vakfı ile birlikte tasarlanmış ve Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2022 yılından bu yana projenin bir parçası olmuştur. Bu çalışmanın amacı, mesleki gelişim toplulukları (MGT) aracılığıyla“Birlikte İngilizce projesi”ne katılan İngilizce öğretmenlerinin ve proje faaliyetlerini yürüten İngilizce öğretmenlerinin algı ve deneyimlerini incelemektir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ölçüt örnekleme tekniği ile toplam 52 İngilizce Öğretmeni ve proje faaliyetlerini yürüten 4 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Google formlar aracılığıyla açık uçlu sorulardan oluşan bir araştırma formu tasarlanmıştır. Veriler, yazılı cevaplar şeklinde çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmış ve betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, mesleki gelişim topluluklarının iş birliğini teşvik etme, fikir paylaşımı ile etkileşimli öğrenme deneyimleri sunma ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunma gibi çeşitli işlevleri nedeniyle İngilizce öğretmenleri tarafından yaygın olarak istenen bir model olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, geleneksel“tek seferlik”ve“herkese uyan”hizmet içi eğitimlerin yerini daha interaktif, işbirlikçi, yansıtıcı ve sürdürülebilir olan mesleki gelişim topluluklarının alması gerektiği önerisiyle sonuçlanmıştır. Ayrıca öğretmenlere eğitimlere katılmalarını artıracak teşvikler verilmeli ve programlara katılım gönüllülük esasına dayanmalıdır. Bunlara ek olarak, mesleki gelişim faaliyetlerinin içeriği İngilizce öğretmenlerinin mesleki ihtiyaçlarına göre tasarlanmalıdır. Bu çalışmanın Mesleki Gelişim Topluluğu anlayışının genişletmesi ve İngilizce Öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim için yeni bir bakış açısı geliştirmesine katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
“English Together”is a project for English Language teachers based on constructing a comprehensive network and cooperation among them to improve the English learning experiences of students in state schools through the Professional Development Community Model. This project was designed in collaboration with the Turkish Ministry of National Education General Directorate of Teacher Training and Development, British Council Türkiye, and Sabancı Foundation in 2020, and the Burdur Provincial Directorate of National Education has been a part of it since 2022. The aim of the current study is to investigate the perceptions and experiences of English language teachers and the project facilitators who have participated in the“English Together Project”through professional development communities (PDCs). This study was carried out with a phenomenological design within the framework of the qualitative research methods. A total of 52 English Language Teacher participants and 4 project facilitators took part in the research study through the criterion sampling technique. An open-ended survey form was designed via Google forms. The data was collected through online surveys in the form of written answers and analyzed through descriptive and content analysis methods. The findings of this study revealed that PDC is a widely desired model by the EFL teachers for various functions such as fostering collaboration, sharing of ideas, offering interactive learning experiences and contributing to their professional growth. The study concluded with suggestions that traditional“one-shot”and“one-size-fits-all”in-service trainings should be replaced by PDCs, which are more interactive, collaborative, reflective, and sustainable. Additionally, teachers should be given incentives to encourage them to attend the trainings, and participation in the programs should be voluntary. Moreover, the content of the professional development activities should be designed according to the professional needs of EFL teachers. This study is expected to expand the understanding of the Professional Development Community and contribute to developing a new perspective for in-service education for English Language Teachers.