Özel engelli bakım merkezinde çalışan bakım personellerinin engellilere karşı tutum ve tükenmişliklerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the attitudes and burnouts of care personnel working in a private disabled care center towards disabled people in terms of demographic variables
- Tez No: 900910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Özel engelli bakım merkezlerinde çalışmak, çalışanlar için duygusal zorluklar ve yüksek düzeyde stres yaratan bir süreçtir. Bu nedenle çalışanların duygusal dayanıklılık ve mesleki bağlılık geliştirmeleri gerekmektedir. Bu çalışma, özel engelli bakım merkezlerinde görev yapan bakım personellerinin demografik özellikleri ile engellilere karşı tutumları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bakım personellerinin mesleki yaşam kalitesini anlamak, bu konuda farkındalık oluşturmak ve geliştirilebilecek stratejileri belirlemek adına önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında demografik özellikleri belirlemek amacıyla 8 maddelik bir form kullanılmıştır. Engellilere karşı bakım hizmeti veren bakım personellerinin tutumlarının ölçülmesi amacıyla Klein (1993) tarafından geliştirilen 26 maddeden oluşan, Türkçe uyarlaması, geçerlik ve güvenilirlik çalışması Irmak ve Artan tarafından yapılan,“Yaşlılara Uzun Süreli Bakım Sunulmasına Yönelik Tutum ölçeği”kullanılacaktır. Bakım Personellerinin tükenmişliğinin ölçülmesi amacıyla da Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Ergin (1992) tarafından yapılan 22 maddelik 'Maslach Tükenmişlik Envanteri' kullanılmıştır. İlgili literatür taraması, benzer çalışmalardan elde edilen bulguları desteklemekte ve bu bağlamda öne çıkan etkileşimleri açıklamaktadır. Çalışmanın sonuçları, özel engelli bakım merkezlerinde çalışan bakım personellerinin genel profilini ortaya koymakla birlikte, demografik faktörlerin engellilere karşı tutumlarını ve tükenmişlik düzeylerini nasıl etkilediğine dair önemli içgörüler sunacaktır. Bu bulgular, engelli bakım hizmetlerinin daha etkili ve sürdürülebilir olması için uygulanabilir stratejiler geliştirmeye yönelik ilerlemeler sağlamada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Working in private disabled care centers is a process that creates emotional difficulties and high levels of stress for employees. Therefore, employees need to develop emotional resilience and professional commitment. This study aims to examine the relationships between the demographic characteristics of the care personnel working in special disabled care centers and their attitudes towards the disabled and their burnout levels. The research aims to make a significant contribution to understanding the professional life quality of the care personnel, to create awareness on this issue and to determine the strategies that can be developed. An 8-item form was used in order to determine the demographic characteristics within the scope of the study. In order to measure the attitudes of the care personnel providing care services towards the disabled, the 26-item Attitude Towards Providing Long-Term Care to the Elderly scale developed by Klein (1993), whose Turkish adaptation, validity and reliability study was conducted by Irmak and Artan, will be used. In order to measure the burnout of maintenance personnel, the 22-item 'Maslach Burnout Inventory', developed by Maslach and Jackson and adapted into Turkish by Canan Ergin, will be used. The relevant literature review supports findings from similar studies and explains prominent interactions in this context. The results of the study will reveal the general profile of the care personnel working in special disabled care centers and will provide important insights into how demographic factors affect their attitudes towards the disabled and their burnout levels. These findings can be used to make progress towards developing applicable strategies for disabled care services to be more effective and sustainable.