Queer temporality in cinema: A biopolitical analysis of time
Sinemada kuir-zamansallık: Zamanın biyoiktidari analizi
- Tez No: 900925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kuir zamansallık, normatif doğrusal zaman çizelgelerine meydan okuyan alternatif varoluş biçimlerini açıklamak için kullanılan bir kavramdır. Bu aykırı zaman deneyimleri, heteroseksüel ve cisgender terakki ve gelişim anlatılarına direnir. Bu tezde, I Saw the TV Glow ve All of Us Strangers adlı iki filmi, kuir zamansallığı inşa eden deneyimlerin iki ana yönü olan başarısızlık ve yas açısından analiz edeceğim. Bu filmlerdeki zamansallıkların, kuir bir gelecek için potansiyeller taşıyan kuir heterotopyalara karşı nasıl benzersiz örnekler yarattığını göstereceğim. Son olarak, böyle bir geleceğin biyoiktidari bir stratejiye karşı direniş yaratmak konusunda hayal edilmesinin neden önemli olduğunu ve bunun benliğin ve dolayısıyla komünitenin radikal bakımı yoluyla nasıl başarılacağını açıklayacağım.
Özet (Çeviri)
Queer temporality is a concept that is used to explain alternative modes of existence that challenge normative linear timelines. These non-conforming experiences of time resist straight and cisgender narratives of progress and development. In this thesis, I will be analyzing two movies, namely I Saw the TV Glow and All of Us Strangers, in terms of failure and mourning, which are the two main aspects of the experiences that build queer temporality. I will show how the temporalities within these movies create unique examples of countering queer heterotopias that bear potentialities for a queer future. Finally, I will unpack why such a future is important to imagine in creating resistance toward a biopolitical strategy and how to achieve it through radical care of the self and, by extension, the community.