Who do children and adolescents mention in their emotionally-charged memories? A study on the roles of urban and rural settings, and maternal characteristics
Çocuklar ve ergenler duygu yüklü anılarında kimlerden bahsediyorlar? Kentsel ve kırsal alanların ve anne özelliklerinin rolü üzerine bir çalışma
- Tez No: 900926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada çocuk ve ergenlerin duygu yüklü otobiyografik anılarında kimlerden bahsettiklerine ve bu anıların uzunluklarına odaklanılmış ve kent-kır ile anne demografik özelliklerinin bu değişkenler üzerindeki rolü incelenmiştir. Bir TÜBİTAK projesinin parçası olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, 1662 anne-çocuk çifti yer almıştır. Anne ve çocuklardan ayrı ayrı bir mutlu ve bir mutsuz anı yazmaları istenmiştir. Ardından elde edilen yazılı veriler anı olup olmamalarına göre kategorize edilmiş ve bu anılarda bahsedilen kişiler; kendilikle ile ilgili, diğerleri ile ilgili ve biz ile ilgili kelimeler olmak üzere 3 ayrı başlıkta kodlanmıştır. Ayrıca anı uzunlukları hesaplanmıştır. Ardından yaş ve cinsiyetin anılarda bahsedilen kişiler ve anıların uzunlukları üzerindeki rollerine bakılmıştır. Yaş arttıkça bahsedilen kişilerin ve anı uzunlukları arttığı ancak lise dönemi ile birlikte bu artışın yerini azalmaya bıraktığı görülmüştür. Diğer yandan, kız çocuklarının anlamlı bir şekilde oğlan çocuklarından daha fazla kendilerinden ve diğer insanlardan bahsettikleri, biz ile ilgili kelimeleri daha fazla kullandıkları ve daha uzun anılar anlattıkları bulgulanmıştır. Kent-kır bağlamının, anne çalışma durumu ve anne eğitim seviyesinin rolü Üç Yönlü ANOVA ile test edilmiş ve her iki anı türünde bahsedilen kişiler ve anı uzunluklarında anne eğitim seviyesinin önemli bir rolü olduğu görülmüştür. Ayrıca, etkileşimlere bakıldığında kırda yaşayan eğitimli ve çalışmayan annelerin çocuklarının kentte yaşayan eğitimsiz ve çalışan annelere kıyasla anılarda daha fazla insanlara atıfta bulundukları ve daha uzun anılar yazdıkları bulgulanmıştır. Ek olarak, anne otobiyografik bellek karakteristiklerinin çocukların otobiyografik bellek karakteristikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu basit doğrusal regresyon analizleri ile bulgulanmıştır. Bulgular, literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study focused on who children mentioned in their emotionally-charged memories and the length of those memories. This study examined the role of urban-rural areas and maternal demographic characteristics on these variables. This study, part of a TUBITAK project TAÇEP, included 1662 mother-child pairs. Mothers and children were asked to write one happy and one unhappy memory separately. The people mentioned in these memories were coded under three types: self-related, other-related, and we-related words. Furthermore, the length of memories was calculated. Then, the roles of age and gender on people mentioned in the memories and the length of those memories were examined. The number of people mentioned and the length of memories increased as age increased, then decreased with entering high school. On the other hand, it was found that girls talked about themselves and others more, used more we-related words, and told longer memories than boys. The role of urban-rural context, mother's employment status, and mother's education level was tested with Three-Way ANOVA, and it was found that the mother's education level had a significant role in the length of memories and people mentioned in these memories. In addition, children of educated and unemployed mothers living in rural areas referred to more people in their memories and wrote longer than children of uneducated and employed mothers living in urban areas. Moreover, simple linear regression analyses revealed that maternal autobiographical memory characteristics significantly affected children's autobiographical memory characteristics. The findings were discussed in the light of the literature.