Fifth grade students' process of generalizing divisibility rules
Beşinci sınıf öğrencilerinin bölünebilme kurallarını genelleme süreci
  1. Tez No: 900927
  2. Yazar: SENA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın amacı, beşinci sınıf öğrencilerinin 2, 3 ve 6 ile bölünebilme kurallarını, konuyla ilgili herhangi bir ön bilgiye sahip olmadan, klinik görüşmeler sırasında gerektiğinde sunulan rehberlikle sanal bir manipülatif kullanarak nasıl genelleştirdiklerini analiz etmektir. Öğrencilerin, Vygotsky'nin Yakınsal Gelişim Alanı (ZPD) aracılığıyla, daha bilgili bir kişinin kritik sorularıyla bölünebilme kurallarını kavramsallaştırmaları sağlanmıştır. Amaçlı örneklem yöntemiyle, Ankara'daki özel okullarda eğitim gören üç beşinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. Verilerin yorumlanması için durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler, 2023-2024 yaz döneminde etkinlik kâğıtları ve klinik görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Klinik görüşmeler sırasında her öğrenciye üç etkinlik kâğıdı verilmiştir. Önce öğrencilere 2'ye, ardından 3'e ve son olarak 6'ya bölünebilme ile ilgili etkinlik kâğıtları verilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin 2, 3 ve 6'nın bölünebilme kurallarını kavramsal olarak genelleyebildiklerini göstermiştir. Daha spesifik olarak, öğrenciler bir sayının 2 ile bölünebilmesi için birler basamağındaki rakamın çift olması gerektiği yönünde bir genellemeye ulaşmışlardır. Ayrıca, bir sayının 3 ile bölünebilmesi için rakamlarının toplamının 3'ün katı olması gerektiğini de genelleyebilmişlerdir. Bunun yanı sıra, bir sayının 6 ile bölünebilmesi için hem 2'ye hem de 3'e bölünebilmesi gerektiğini genellemesine ulaşabilmişlerdir. Gerekli rehberlik sağlandığında, bu genellemeleri kavramsal olarak, kuralları önceden bilmemelerine rağmen yapabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to analyze how fifth-grade students generalize the divisibility rules of 2, 3, and 6, with no prior knowledge on the subject, using a virtual manipulative with guidance offered when necessary during clinical interviews. It was ensured that the students conceptualize the divisibility rules with the help of critical questions of a more knowledgeable person through Vygotsky' ZPD. Three fifth grade students who were studying at private schools in Ankara were selected by using the purposive sampling. Case study design was used to interpret the data. Data were collected in the summer semester of 2023-2024 through activity sheets and clinical interviews. Each student was given three activity sheets during clinical interviews. First, the students were given activity sheets on divisibility by 2, then by 3, and finally by 6 during the three clinical interviews. The findings of the study demonstrated that the students were able to generalize the divisibility rules conceptually. More specifically, students could reach a generalization about for a number to be divisible by 2 the ones digit of the number needs to be even. Additionally, students could reach a generalization that for a number to be divisible by 3, the sum of digits needs to be multiple of 3. Also, they could generalize that for a number to be divisible by 6, it needs to be divisible by 2 and 3. They could reach these generalizations conceptually even though they did not know the rules before during the clinical interviews.