Bayezid'i yazmak: Erken Dönem Osmanlı tarihyazımı üzerine bir analiz
Writing Bayezid's history: An analysis of The Early Ottoman historiography
- Tez No: 900929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
I. Bayezid anlatıları üzerinden erken dönem Osmanlı tarihyazımını inceleyen bu çalışma, 1390-1500 yılları arasında eser kaleme alan tarih yazarlarının geçmişi anlamlandırma ve inşa pratiklerini inceler. Eserlerini ''şimdi ve burada'' yazan şair, bürokrat, alim, derviş, gazi-akıncı, sufi ve Türkmen müelliflerin, kaleme aldıkları metinler ile içinde yaşadıkları dönem ve sahip oldukları aidiyetler arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamaya çalışır. Bu amaçla, Ankara Savaşı'nda (1402) Osmanlıların Timurlular karşısında uğradıkları mağlubiyet ve sonrasında meydana gelen meşruiyet krizinin, erken Osmanlı okur-yazar elitleri üzerinde nasıl bir etki meydana getirdiğine odaklanan söz konusu çalışma, I. Bayezid'in ölümü sonrası oluşan metinsel hafızanın yüzyıl boyunca geçirdiği evreleri inceleyerek; I. Bayezid anlatılarının, erken dönem Osmanlı tarihyazımı ve 15. yüzyıl dinamiklerinin anlamlandırılmasında kritik bir öneme sahip olduğunu iddia eder.
Özet (Çeviri)
This study, which examines early Ottoman historiography through the narratives of Bayezid I, explores the practices of constructing, interpreting, and (re)textualizing the past by history-writers who authored works between 1390 and 1500. It seeks to understand the relationship between the texts written by poets, bureaucrats, scholars, dervishes, ghazi-raiders, sufis, and Turkmen authors—who composed their works in the“here and now”—and the period they lived in, as well as their identities. To this end, the study focuses on how the Ottoman defeat by the Timurids at the Battle of Ankara (1402) and the subsequent legitimacy crisis impacted the early Ottoman literary elites. By examining the phases that the textual memory of Bayezid I evolved through the century following his death, the study argues that the narratives of Bayezid I hold fundamental importance in understanding early Ottoman historiography and the dynamics of the 15th century.