Akut pnömonili kuzularda inhaler vitamin D uygulamasının sağaltım etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the therapeutic efficacy of inhaled vitamin D in lambs with acute pneumonia
- Tez No: 900937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma akut pnömonili kuzularda inhaler vitamin D'nin sağaltım etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsmında akut pnömonili ve sağlıklı n=7 olacak şekilde toplam 14 hayvan çalışmaya dahil edildi. Sağaltıma ek olarak inhaler yolla vitamin D uygulaması yapıldı. Bulgular: Araştırmaya alınan kuzularda tam kanda WBC için Grup II' de 2 ve 4. saatte, LYM için Grup I' de 4 ve 24. saatte, Grup II' de 4. saatte; Eritrosit için Grup I' de 4, 8 ve 24. Saat, Grup II' de 4 ve 8. saatte; Hb için Grup I 24. saat, Grup II 4 ve 24. saatlerde; PLT için Grup II' de4, 8, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the therapeutic efficacy of inhaled vitamin D in lambs with acute pneumonia. Material and Methods: The study included a total of 14 animals, with 7 healthy and 7 having acute pneumonia. In addition to the treatment, vitamin D was administered via inhalation.