Elektronik tebligat ve uygulamada sıkça karşılaşılan sorunlar
Problems frequently encountered in electronic notification and application
  1. Tez No: 900948
  2. Yazar: SEHER ECE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÜNAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tebligat Kanunu'nda tebligatın tanımı yapılmamıştır. Ancak Kanun'da tanımı yapılmamış olsa bile doktrinde ve yargı kararlarında tebligatın çeşitli birçok tanımı olduğu görülmektedir. Bu çerçevede tebligatı şu şekilde tanımlayabiliriz:“Yetkili makam veya yetkili makam aracılığıyla bir takım hukuki işlemlerin, bu hukuki sonuçlarından etkilenmeleri amaçlanan kimselere kanuna uygun şekilde bildirimi ve bildirimin de Kanun'da düzenlenen usule uygun olarak yapıldığının belgelendirilmesi işlemi tebligattır .”Elektronik tebligat tanımı ise, Elektronik Tebligat Yönetmeliğinin 3/1-ç maddesinde“Tebligat Kanunu ve bu Yönetmeliğe uygun olarak elektronik ortamda yapılan tebligat”olarak yapılmıştır. Elektronik tebligat da fiziki tebligat da iki unsura sahiptir. Anılan bu unsurlar tebliğin konusu hukuki işlem ile ilişkili evrakın muhataba veya onun adına tebliği almaya yetkili olan kimselere teslim edilmesi; bu sayede söz konusu hukuki işlemle ilgili olan kişilerin bilgilendirilmesi ve bunun belgelendirilmesidir. Günümüzde elektronik tebligat ile ilgili pek çok sorun elektronik tebligatın yapılması sırasında anılan unsurlarda eksikliklerin meydana gelmesi, anılan unsurların hiç bulunmaması veya anılan unsurların bulunup bulunmadığı konusunda şüphelerin oluşmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmamızda işbu eksiklikler üzerinde durularak söz konusu eksikliklerin ne gibi sonuçlar doğuracağı incelenmiştir. Çalışmamızda anılan dış etkenler de saptanarak bu dış etkenlerin ne gibi sonuçlar doğurabileceğine ışık tutulmuştur. Bunun yanında elektronik tebligat tebliğ tarihi hususunda da birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda bu sorunlar da irdelenmiştir. Günümüzde pek çok kamu hizmeti internet aracılığıyla verilmektedir. Kamu hizmetinin verilebilmesi amacıyla bireylerin kişisel verilerini işlemesi ve bilgisayar korsancılığı aracılığıyla bu verilerin kişilerin rızası dışında ele geçirilmesi, değiştirilmesi veya yok edilmesi de teknolojinin gelişimi ile endişe verici bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda elektronik tebligat sürecinde kişilerin karşılaşabileceği riskler de incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmamızda elektronik tebligat sürecinde uygulamada sıkça karşılaşılan sorunlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Notification is not defined in the Notification Law. However, even if it is not defined in the Law, it is seen that notification has many different definitions in the doctrine and judicial decisions. In this context, we can define notification as follows:“Notification is the process of notifying the persons who are intended to be affected by these legal consequences of a number of legal transactions through the competent authority or competent authority, in accordance with the law, and certifying that the notification is made in accordance with the procedure set out in the Law.”. The definition of electronic notification is defined in Article 3/1-ç of the Electronic Notification Regulation as“notification made electronically in accordance with the Notification Law and this Regulation”. Both electronic notification and physical notification have two elements. These elements are the physical delivery of the documents related to the legal transaction that is the subject of the notification to the addressee or to those authorized to receive notification on his/her behalf; In this way, the people involved in this legal transaction are informed and this is documented. Today, many problems related to electronic notification arise from the inadequacy of these elements, the absence of these elements or the doubtful existence of these elements due to the influence of external factors in the process of electronic notification. In our study, these deficiencies were emphasized and the consequences of these deficiencies were examined. In our study, the mentioned external factors were also determined and shedding light on what consequences these external factors may cause. In addition, many problems arise regarding the electronic notification notification date. These problems were also examined in our study. At the present time, many public services are provided via the internet. Processing individuals' personal data in order to provide public services and seizing, changing or destroying these data without their consent through computer hacking also poses an alarming risk with the development of technology. In our study, the risks that people may encounter during the electronic notification process were also examined. In this study prepared in this context, the problems frequently encountered in practice in the electronic notification process will be examined.