Sosyal çalışmacı adaylarının işitme engelli bireylere ve Türk İşaret Dili'ne yönelik tutumları
Attitudes of social worker candidates towards hearing impaired individuals and Turkish Sign Language
- Tez No: 900949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME MİRAY SÜMER DODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İNCE, Aliye. Sosyal Çalışmacı Adaylarının İşitme Engelli Bireylere ve Türk İşaret Dili'ne Yönelik Tutumları, (Yüksek Lisans), Çankırı, 2024. İşitme engelli bireylerin toplumla bütünleşmesini sağlayan sosyal hizmet uzmanları, kişiyi yaşadığı çevre ile birlikte ele alarak kişinin güçlük çektiği veya sorun yaşadığı problemleri ortaya çıkarmayı ve bu problemlere çözüm üretmeyi, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak kişinin güçlü yanlarını desteklemektedir. Sosyal hizmet alanında çalışanların özellikle işitme engellilik konusundaki farkındalıklarının arttırılması, iletişim açısından gelişmelerin sağlanması ve Türk İşaret Dili (TİD)'ni öğrenmesi, işitme engelli bireylere daha fazla destek verebilme imkânı sağlayacaktır. Bu kapsamda araştırma, sosyal çalışmacı adaylarının işitme engelli bireylere ve TİD'e yönelik tutumların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yapılan bu araştırma, basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak 354 kadın ve 65 erkek olmak üzere toplam da 419 öğrenci üzerinde incelenmiştir. Yapılan bu çalışma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Sağırlar Hakkındaki Düşünceler Ölçeği ve Türk İşaret Diline Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Sosyal hizmet bölümü öğrencilerin sağırlar hakkındaki düşüncelerinin ve TİD'e yönelik tutumları incelendiğinde olumlu yönde olduğu sonucu elde edilmiştir. Kadın, sağır bir tanıdığı ve TİD bilgisi olan, TİD ile ilgili herhangi bir kursa veya TİD'e ilişkin lisansta ders alan öğrencilerin sağırlar hakkındaki düşüncelerinin ve TİD'e yönelik tutumlarının, diğerlerine oranla daha fazla olumlu olduğu yönünde sonuç elde edilmiştir. Sosyal çalışmacı adayların TİD dersinin lisans dönemin tamamına yayılarak daha nitelikli ve uzun sürede eğitim alınmasının, mesleki gelişimleri açısından fayda sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
SUMMARY INCE, Aliye. Attitudes of Social Worker Candidates towards Hearing Impaired Individuals and Turkish Sign Language, (Master Thesis), Çankırı, 2024. Social workers, who ensure the integration of hearing-impaired individuals with society, handle the person together with the environment in which he lives, reveal the problems that the person has difficulty with or have problems with, and provide solutions to these problems, supporting the person's strengths in order to meet the needs and expectations and increase the quality of life. Increasing the awareness of social service workers, especially about hearing impairment, ensuring improvements in communication and learning Turkish Sign Language (TSL), will provide the opportunity to provide more support to hearing impaired individuals. In this context, the research aimed to evaluate the attitudes of social worker candidates towards hearing impaired individuals and TSL. The research was examined on a total of 419 students, 354 females and 65 males, using simple random sampling method. Research data were collected using the Personal Information Form, the Thoughts About Deaf People Scale and the Attitude Scale Towards Turkish Sign Language. It was concluded that the thoughts of the students of the social work department about the deaf and their attitudes towards TSL were positive. It has been concluded that the thoughts about deaf people and their attitudes towards TSL are more positive than the others if they are women, have a deaf acquaintance, have knowledge of TSL, and have taken any course on TSL or undergraduate courses on TSL. It is thought that providing social worker candidates with a more qualified and longer-term education by extending the TSL course throughout the undergraduate period will be beneficial in terms of their professional development.