Opioid kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda sirkadiyen tercihler ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of circadian preferences and sleep quality in male patients with opioid use disorder
  1. Tez No: 900956
  2. Yazar: ÖZGE DEĞERLİ AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL İNANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Opioid kullanım bozukluğu (OpKB) yaygınlığı giderek artan, etiyolojisinde biyolojik, psikolojik, davranışsal ve sosyal etkenlerin rol aldığı, depreşme ve remisyon dönemleriyle seyreden genellikle kronik seyirli bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda sirkadiyen tercihler ve uyku bozukluklarının OpKB'nin başlamasıyla ve sürdürülmesiyle ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı OpKB tanılı hastalarda sirkadiyen tercihleri ve uyku kalitesini değerlendirmek, kontrol grubuyla karşılaştırmak ve hastaların klinik özellikleriyle olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 22.01.2024-01.04.2024 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi polikliniğine başvuran opioid kullanım bozukluğu tanısı olup remisyonda olan 100 erkek hasta ve madde kullanım öyküsü olmayan 100 sağlıklı gönüllü erkek katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcılara; Sosyodemografik Veri Formu, Sabahlılık-Akşamlılık Ölçeği (SAÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 Kısa Formu (BDÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAM-A) uygulanmıştır. Ayrıca hastalara Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya sirkadiyen ritmi ve uyku kalitesini etkileyebileceği düşünülerek vardiyalı çalışan hasta ve kontroller alınmamıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta grubunun sirkadiyen tercihlerinde 8 kişinin sabahçıl, 35 kişinin akşamcıl ve 57 kişinin ise ara tip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objecktive: Opioid use disorder (OUD) is a chronic disease with increasing prevalence, in which biological, psychological, behavioral and social factors play a role in its etiology, and which progresses with periods of relapse and remission. Studies have reported that circadian preferences and sleep disorders are associated with the onset and maintenance of OUD. The aim of this study is to evaluate circadian preferences and sleep quality in patients diagnosed with OUD, compare them with the control group and evaluate their relationship with the clinical characteristics of the patients. Materials and Methods: The study included 100 male patients in remission with a diagnosis of opioid use disorder who applied to the Alcohol and Substance Addiction Treatment and Education Center outpatient clinic of Konya Beyhekim Training and Research Hospital between 22.01.2024 and 01.04.2024, and 100 healthy male volunteer participants with no history of substance use. All participants were administered the Sociodemographic Data Form, Morningness-Eveningness Scale (MEQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Barratt Impulsivity Scale-11 Short Form (BIS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Scale (HAM-A). In addition, the Substance Craving Scale (SCS) was administered to the patients. Patients and controls who worked shifts were not included in the study because it was thought that it could affect circadian rhythm and sleep quality. Results: In our study, it was determined that 8 people in the patient group were morningness type, 35 people were eveningness type and 57 people were intermediate types in circadian preferences.