The relationship between preschool teacher candidates' cognitive flexibility levels and their beliefs about integrating environmental education into early childhood education
Okulöncesi öğretmen adaylarının bilişsel esneklik düzeyleri ile çevre eğitiminin erken çocukluk eğitimine entegresyonuna ilişkin inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 900963
  2. Yazar: İCLAL ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmen adaylarının çevre eğitiminin erken çocukluk eğitimine entegre edilmesine yönelik inançları ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaca ek olarak, okul öncesi öğretmen adaylarının bilişsel esneklik düzeyleri ile çevre eğitiminin erken çocukluk eğitimi ile bütünleştirilmesine yönelik inançlarının çeşitli değişkenlere göre nasıl farklılaştığını ortaya koymak da hedeflenmiştir. Veriler bir üniversitede öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve son sınıf öğretmen adaylarından farklı ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel analiz, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi, Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde, okul öncesi öğretmen adaylarının bilişsel esneklik düzeyleri ile çevre eğitiminin okul öncesi eğitime entegre edilmesine yönelik inançları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak okul öncesi öğretmen adaylarının bilişsel esneklik düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, çevre eğitimi dersi alma durumu, staj deneyimi, kişisel gelişim eğitimi alma durumu gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, çevre eğitimini okul öncesi eğitimle bütünleştirmeye yönelik inançlarının da bu değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between pre-service early childhood teachers‟ beliefs about integrating environmental education into early childhood education and their cognitive flexibility levels. In addition to this goal, it also aimed to reveal how pre-service early childhood teachers‟ cognitive flexibility levels and their beliefs about integrating environmental education with early childhood education differed according to various variables. Data were collected from freshman, sophomore, junior, and senior pre-service teachers at a university through scales. Descriptive analysis, independent sample t-test, ANOVA test, and Pearson Correlation test were used to analyze the collected data. When the findings were examined, a statistically significant relationship was found between pre-service early childhood teachers‟ cognitive flexibility levels and their beliefs about integrating environmental education into preschool education. However, it was revealed that the cognitive flexibility levels of pre-service early childhood teachers did not differ significantly according to variables such as gender, grade level, taking environmental education courses, internship experience, and personal development training. Similarly, it was understood that the belief in integrating environmental education into early childhood education did not differ significantly according to these variables.