Okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk sevme düzeyleri ile öğrenen özerkliğini destekleme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between preschool teacher candidates' levels of liking children and their levels of supporting learner autonomy
  1. Tez No: 913996
  2. Yazar: SERAY KALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARCAGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk sevme düzeyleriyle öğrenen özerkliğini destekleme düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evrenini 2023-2024 öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalında eğitimini sürdüren 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise seçkisiz yolla belirlenmiş toplam 222 okul öncesi öğretmeni adayı oluşturmuştur. Örnekleme uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla katılımcıların demografik özellikleri elde edilmiştir.“Barnett Çocuk Sevme Ölçeği”ile okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk sevme düzeylerini ve“Öğrenen Özerkliğini Destekleme Ölçeği”ile de okul öncesi öğretmen adaylarının öğrenen özerkliğini ne derecede desteklediklerini ortaya çıkarmak amacıyla araştırmanın nicel verileri toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler iki veri kodlayıcısı tarafından incelenmiş olup SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin çarpıklık ve basıklık katsayıları normal dağılım göstermemesi sebebiyle nonparametrik analiz tekniklerinden Mann Whitney-U testi seçilip uygulamaya alınmıştır. Araştırma neticesinde okul öncesi öğretmen adaylarının çocuk sevgilerinin yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Farklı demografik özelliklere göre çocuk sevme düzeyleri incelenerek açıklanmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının öğrenen özerkliğini destekleme düzeyleri incelendiğinde ölçeğin tamamında ve alt boyutlarının tümünde“Hiçbir zaman”yanıtını verdikleri ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda farklı demografik özellikler açısından öğrenen özerkliğini destekleme düzeyleri incelenip sonuçlar analiz edilmiştir. Son olarak elde edilen veriler dahilinde gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the degree of impairment in children and the support for learner autonomy of preschool teacher candidates is revealed. The study used the relational screening model, one of the beautiful research methods. The universe of the education for this purpose consists of 1st, 2nd, 3rd and 4th grades continuing their education in the Preschool Teaching Department of the Basic Education Department of Çanakkale Onsekiz Mart University in the 2023-2024 academic year. The content of the research was created by a total of 222 preschool teacher candidates determined randomly. Demographic characteristics were obtained through the“Personal Information Form”applied to the sample. Trained quantitative data were collected in order to reveal the level of child liking of preschool teacher candidates with the“Barnett Child Liking Scale”and the level of support preschool candidates for learner autonomy with the“Support for Learner Autonomy Scale”. The beautiful data obtained from the research were examined by two data coders and analyzed with the SPSS program. Since the skewness and kurtosis coefficients of the data did not show normal distribution, Mann Whitney-U test formations, which are nonparametric analysis techniques, were applied. As a result of the research, it was seen that preschool teacher candidates had a high level of love for children. The level of deterioration in children was examined and shown according to different demographic structures. It was revealed that preschool teacher candidates who did not support learner autonomy, gave the answer“Never”in all of the increased performance and all of its sub-dimensions. The results were obtained by examining and analyzing the regional level of this skill learned in terms of different demographic characteristics. Finally, suggestions were made for future studies among the obtained data.