Energy consumption of probabilistic and quantum finite state verifiers
Olasılıksal ve kuantum sonlu durumlu denetmenleriın enerji tüketimi
  1. Tez No: 900984
  2. Yazar: ÖZDENİZ DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hesaplamadaki tersinebilir olmayan adımlar bilginin silinmesiyle ilişkilidir ve sonucunda entropi artışına neden olur. Fiziksel bilgisayarlarda bu entropi artışı aynı zamanda enerji tüketimiyle ilişkilidir. Modern bilgisayarlar, birçok farklı sebepten bu entropi artışı sebebiyle açığa çıkması gereken enerji alt sınırının çok daha üzerinde ısı açığa çıkarır. Bu çalışmada sonlu hafızaya sahip interaktif olmayan deterministik ya da kuantum denetim sistemlerinin tersinebilirlik özellikleri keşfedildi. Bu çalışmada yapılan tanımlar tersinebilirlik üzerine sorulan soruların cevaplanabileceği bir çerçeve sunar. Olasılıksal sonlu durumlu denetim sistemlerinde tersinebilirliği bozan belli durumlardan kurtulmayı sağlayan bir metod gösterildi. Bunun da ötesinde, sonuç olarak, aynı tür sistemlerde tersinebilirliği bozan tüm durumların giderilebileceği öne sürüldü.
Özet (Çeviri)
Irreversible steps in computation are associated with an erasure of information and thus, an increase in the entropy. In the case of a physical computer, this increase in entropy is associated with energy dissipation, although modern computers are nowhere near this lower bound and generate heat mostly due to other reasons. This work explores the reversibility properties of non-interactive verification systems with finite memory whose verifiers do quantum, deterministic or probabilistic computation. Definitions made in this work provide a framework in which questions about reversibility can be asked and answered. A method that eliminates some types of irreversibilities in probabilistic finite state verification systems is provided. Moreover, every type of irreversibility in such systems are conjectured to be eliminated as a conclusion.