Majör abdominal cerrahi vakalarında renal doppler rezistif indeks ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin ölçümünün akut böbrek hasarını belirlemedeki etkinliği
Effectiveness of renal doppler resistive index and neutrophil gelatinases-associated lipocalin measurement in detecting acute kidney injury in cases of major abdominal surgery
- Tez No: 901000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Majör cerrahiler sonrası meydana gelebilen akut böbrek hasarı (AKI), geç tespit edilir ve doğru yönetilemez ise morbidite ve mortalite artışına neden olmaktadır. AKI'yi tespit etmek için klinik pratikte, hastaların serum kreatinin ve idrar çıkış değerleri takip edilmekte ancak bu parametreler AKI tanısında gecikmelere neden olabilmektedir. Son yıllarda AKI tanısında kullanılmaya başlayan NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) ve RDRI (Renal Doppler Rezistif İndeks) AKI tanısında erken belirteç olarak umut vadetmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, majör abdominal cerrahi sonrası meydana gelen AKI'nin, erken dönemde tespitinde, NGAL ve RDRI'nin kullanılabilirliğini test etmektir. Gereç ve Yöntem: Yerel etik kurul onayı sonrası (Tarih: 25.05.2023, Karar No:7/15) yazılı onamları alınan ,18 yaş üstü, majör abdominal cerrahi geçirecek hastalar çalışmaya dahil edildi. Demografik verileri kayıt edilen tüm hastaların preoperatif RDRI değeri uzman radyolog tarafından ölçülü. Tüm hastalara rutin anestezi yönetimi sağlandı. Hastaların anestezi ve cerrahi süreleri, preoperatif ve intraoperatif sıvı değişimleri ile hemodinamik parametreleri ve olası komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif 4. Saatte ise tüm hastalardan NGAL bakılması için numune alındı ve eşzamanlı olarak uzman radyolog tarafından postoperatif RDRI ölçümü tekrarlandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 49 hasta dahil edildi. Dışlama kriterleri olan ve intraoperatif değişiklikler nedeni ile 6 hasta çalışma dışı bırakıldı. Kalan 43 hastadan 5 tanesi KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) kriterlerine göre 24. Saat kreatinin değerlerine göre AKI geliştirdi. AKI gelişen guruptaki postoperatif 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute kidney injury (AKI) that may occur after major surgery, if detected late and not managed correctly, causes increased morbidity and mortality. In clinical practice, patients' serum creatinine and urine output values are monitored to detect AKI, but these parameters may cause delays in AKI diagnosis. NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) and RDRI (Renal Doppler Resistive Index), which have been used in AKI diagnosis in recent years, are promising as early markers in AKI diagnosis. Our aim in this study is to test the usability of NGAL and RDRI in the early detection of AKI after major abdominal surgery. Materıals and Methods: After local ethics committee approval (Date: 25.05.2023, Decision No: 7/15), patients over the age of 18 who were undergoing major abdominal surgery and gave written informed consent were included in the study. Demographic data of all patients were recorded and preoperative RDRI values were measured by an expert radiologist. Routine anesthesia management was provided to all patients. Anesthesia and surgery times, preoperative and intraoperative fluid changes, hemodynamic parameters and possible complications were recorded. At the 4th hour postoperatively, samples were taken from all patients for NGAL measurement and postoperative RDRI measurement was repeated simultaneously by an expert radiologist. Results: A total of 49 patients were included in the study. Six patients were excluded due to exclusion criteria and intraoperative changes. Five of the remaining 43 patients developed AKI according to 24th hour creatinine values according to KDIGO (Kidney Disease Improving Global Outcomes) criteria.