Üniversite öğrencilerinin rekreasyon farkındalıklarının satın alma tarzlarına olan etkisi
The effect of university students' recreation awareness on their purchasing styles
- Tez No: 901001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin rekreasyon farkındalıklarının satın alma tarzlarına olan etkilerini açıklamayı hedeflemektedir. Çalışmada anket ve kolayda örnekleme yöntemiyle veri toplanmış olup çalışmanın örneklemini (N=412) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada sosyo-demografik sorularla birlikte iki farklı ölçek kullanılmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda kadınların rekrasyon kavramının farkındalık seviyesi erkeklere göre daha fazla olduğu ve bu sayede satın almalarına etkisinin de daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır, çalışmanın sonucunda yapılan analizlere göre demografik sonuçlara göre satın alma tarzı ölçeğinin plansız alt boyutunda anlamlı farklılık çıkarken diğer alt boyutlarda ve genel ölçek puan toplamında anlamlı farklılık olmadığı görülmektedir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin rekreasyon farkındalığı ve rekreasyon ürünlerini satın alma davranışları üzerinde demografik değişkenlerin önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Gelecek çalışmalar, bu bulguları daha geniş örneklem grupları ve farklı demografik değişkenler kullanarak incelenebilir. Ayrıca, üniversitelerin rekreasyonel faaliyetlere yönelik farkındalığı artırmak için daha fazla program ve etkinlik düzenlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the effects of university students' recreation awareness on their purchasing styles. In the study, data were collected by questionnaire and kolayda sampling method and the sample of the study (N=412) is a university student. Two different scales were used in the research along with socio-demographic questions. Statistical analysis of the collected data was carried out with SPSS 23.0 program. As a result of the study, it was revealed that women's awareness level of the concept of recreation is higher than men's, and thus its impact on their purchases is greater, according to the analyses conducted as a result of the study, there is a significant difference in the unplanned sub-dimension of the purchasing style scale according to demographic results, while there is no significant difference in other sub-dimensions and the total score of the overall scale. This study has revealed that demographic variables have significant effects on university students' recreation awareness and recreational product purchasing behaviors. Future studies can examine these findings using larger sample groups and different demographic variables. In addition, it is proposed that universities organize more programs and events to increase awareness of recreational activities.