19. yüzyıl Rus şiir sanatı bağlamında Fyodor İ. Tyutçev'in yaratıcılığı
The creativity of Fyodor I. Tyutchev in the context of Russian poetry of 19th century
  1. Tez No: 901010
  2. Yazar: HAVVA HİLAL ÇELİKATEŞ TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın amacını, Fyodor İ. Tyutçev'in yaratıcılığının özelliklerini belirlemek ve 19. yüzyıl Rus şiir geleneği bağlamında ele almak oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yapılacak bir çalışma, 19. yüzyıl Rus şiirinin anlaşılabilmesi adına Rus şiirinin tarihsel süreçteki gelişim aşamalarını ve 18. yüzyılda Rus şiirinin kuramsal temellerinin atıldığı reform hareketlerini de ele almayı gerektirmektedir. Bu çerçevede öncelikle Sözlü Halk Yaratıcılığı döneminden başlayarak, Yazılı Dönem Rus şiiri ve 18. yüzyıl Rus şiirinin özellikleri verilmiştir. Rus şiirinin tarihsel gelişimi üzerine bilgilerin verilmesinin ardından Tyutçev'in yaşamına, şiirlerinin sanatsal ve yapısal özelliklerine ayrıntılı olarak değinilmiştir. Çalışmanın ana konusunu oluşturan 19. yüzyıl Rus şiiri ve Tyutçev'in yaratıcılığının etkileşiminin çözümlenebilmesi için dönemin şiir eğilimleri altı başlık altında toplanmıştır. Belirlenen her bir eğilimin özelliklerine değinilerek Tyutçev'in şiirleri üzerindeki etkisi ya da Tyutçev'in söz konusu eğilimler üzerine etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma nitel araştırmalar ışığında Tyutçev'in yaratıcılığının 19. yüzyıl Rus şiirindeki yeri ve öneminin belirlenmesiyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the characteristics of Fyodor I. Tyutchev's creativity and to discuss it in the context of the 19th century Russian poetic tradition. In this sense, with the aim of contributing to a comprehensive understanding of 19th-century Russian poetry, the study also necessitates the examination of the historical development process of Russian poetry and the reform movements of the 18th century that established the theoretical foundations for Russian poetry. Within this framework, first starting with the Oral Folk Creativity period, the study presents the characteristics of Russian poetry in the Written Period and Russian poetry of the 18th century. After providing an overview of the historical development of Russian poetry, the study offers a detailed analysis of Tyutchev's life, as well as the artistic and structural features of his poetry. To analyse the interaction between the 19th-century Russian poetry and Tyutchev's creativity, which constitutes the main subject of this study, the poetic trends of the period were grouped under six headings. The characteristics of each trend were examined to find out their influence on Tyutchev's poetry or, conversely, Tyutchev's impact on these trends. The study concluded by defining the place and significance of Tyutchev's creativity within the 19th-century Russian poetry through a qualitative analysis.