Sivas yöresindeki bazı kuyu sularında koliform bakteri araştırılması ve soyutlanan Escherichia coli kökenlerinin antibiyotiklere direnci
Detection of coliform bacteria in well water in Sivas and antibiotic resistance of isolated escherichia coli strains
  1. Tez No: 90103
  2. Yazar: SAADET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA HAKGÜDENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Sivas ilinde kırsal ve belediyelik yerleşim alanlarında yer alan 130 özel şahıs kuyusundan 15 Haziran - 15 Temmuz 1997 tarihleri arasında örnek toplanarak çoklu tüp yöntemi ile total ve ısıya toleran koliformlar açısından değerlendirildi. Örneklerin % 64.6' anda total koliform, % 46.2' sinde ısrya toleran koliform bakteri saptandı. Ancak % 35.4' ü içme ve diğer amaçlar için kullanıma elverişli bulundu. Olasılık testi sonuçlarına göre kontamine su örneklerinin 100 mi' sinde varolan total koliform bakteri sayılan MPN cetvelleri kullanılarak hesaplandı ve % 10.7 'sinde 240' in üzerinde bakteri, % 6.0' sında 240 bakteri, % 27.3' ünde 23 bakteri, % 21.4' ünde 19 bakteri, % 11.9' unda ise 9 bakteri olduğu bulundu. Kuyuların % 46.2' sinde üreyen ısıya toleran koliform bakteri soyu 61 kökendi. Bunların % 88.3 'ü E. coli iken, % 9.4' ü Enterobacter türleri, % 2.3' ü Klebsiella türleri olduğu bulundu. İzole edilen 53 E. coli kökeni duyarlılık durumlarının araştırılması için 8 antibiyotikle incelemeye alındı, % 47.2' sinin incelenen tüm antibiyotiklere karşı duyarlı olduğu bulunurken, en fazla direncin % 67.9 ile ampisiline, daha sonra ise sırası ile tetrasikline (% 11.3), trimetoprim- sulfametaksazol (% 7.6) ve sefalotine (% 7.6), kloramfenikole (% 5.7), polimiksin B' ye (% 3.8), gentamisine (% 1.9) karşı olduğu gösterildi. Siprofloksasine karşı hiçbir bakteride direnç gelişmediği saptandı Kökenlerin tümünde 8 antibiyotiğe karşı duyarlılık beklenirken, bakteriler arasında dirençli bakteri soyları bulundu. Antibiyotiklere dirençli olan bakterilerin bu ilaçları uzun süre kullanan taşıyıcı insanlardan veya bakteriler arasındaki direnç aktarımından kaynaklanabileceği düşünüldü. Sonuçta; Sivas' ta bulunan kuyu sularının içilmeden evvel hem bulaşın, hem de direnç aktanmının engellenmesi için dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 130 private well water samples collected from different rural and municipal sites in Sivas city and adjacent region were examined for total and thermotolerant coliform by multiple tube techniques during 15th June- 15 th July, 1996. Of these, 64.6 % were total coliform bacteria, whereas 46.2 % were thermotolorant coliform bacteria. As a result, 35.4 % of well samples were potable for drinking and other purposes. The numbers of bacteria according to the presumptive test results were found above 240 bacteria (10.7 %), as 240 bacteria (6.0 %), as 23 bacteria (23.7 %) as 19 bacteria (21.4 %) and 9 bacteria (11.9 %) by using MPN lists for the enumeration of total coliform in contaminated water per 100 mililiters. The numbers of thermotolerant bacteria detected in 46.2 % of well water samples were 61. E. coli was the common organism comprising 88.3 % of total isolates, then 9.4 % and 2.3 % of them were Enterobacter and Klebsiella species, respectively. The wells in all region of Sivas was contaminated from coliform bacteria. Total and thermotolerant coliform bacteria were found 64.6 % and 46.2 %, respectively. All 53 E. coli isolates were tested for sensitivity to 8 antibiotics, 47.2 % of strains were sensitive to all antibiotics studied. Ampicillin resistance was more frequent among E. coli strains with 67.9 % and then microorganisms were shown descending order of resistance to antibiotics as follows; to tetracycline (11.3 %), trimethoprim- sulfamethoxazole (7.6 % ), polymyxine B (3.8 %), gentamicin (1.9 %). All of them were sensitive to ciprofloxacin. While strains would be expected sensitive to 8 antibiotics, but enhance resistance among the bacteria was found. The source of antibiotic- resistant bacteria may be human carriers that have had 42repeated or long term exposure to these drugs or may transmission of antibiotic resistance one bacteria to another. İn conclusion, well water in Sivas should be disinfected before drinking to be removed for carriage of a disease microorganism to human and transmission of antibiotic resistance one bacteria to another. 43