الجوانب التربوية والسلوكية للوقف والابتداء في القرآن الكريم
Kur'an-ı Kerim'de Vakıf ve İbtida'nın eğitimsel ve davranışsal yönleri
- Tez No: 901066
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez toplumların üzerine inşa edildiği ve ilerlemesinin ve gelişmesinin ahlaki temel esaslara dayandığını hususunu ele almaktadır. Müslüman toplumların uyması gereken dinamiklerin Kur'an-ı Kerim'de telkin edildiği husus merkeze alınmış ve bu konu sıklıkla vurgulanmıştır. Toplumların sağlıklı yaşamını ve devamlılığını garanti altına alan eğitim ve davranış merkeze alınarak araştırmada bu konu üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölüm beş kısımda ele alınmış ilk kısımda, terbiye ve eğitim kelimelerinin sözlük anlamlarını açıklanarak İslami eğitimde bireysel ve kolektif anlamları açıklanmıştır. İkinci kısımda Kur'an-ı Kerim'in eğitimsel özelliklerine değinilmiş, bunlardan bazıları örneklerle detaylandırılmış. Üçüncü kısımda öğrenmenin gerekliliği, öğretmen-öğrenci ilişkisi gibi eğitim ilkeleri ele alınmıştır. Dördüncü kısımda ise kişisel, ailevi, sosyal ve küresel gibi tüm düzeylerdeki eğitimsel değerleri incelemektedir. Birinci bölümün son kısmında sözel ve uygulamalı eğitim yöntemleri ve her bölümde kelimelerin dilsel ve terminolojik anlamlarına değinilmiş, Kur'an ve Hz. Peygamber'in sünnetinden örnekler sunulmuş ve araştırmanın son kısımında Kur'an-ı Kerim'de eğitim ve davranışa dair hangi hususlara yer vermektedir gibi konular ele alınmıştır. Birinci bölümde Kur'an'da eğitim ve davranış kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra ikinci bölümde“vakıf ve ibtida”konusu kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda usul konuları“katı”ve“sekte”konuları da incelenmiştir. Vakıf çeşitleri ve kur'an 'ın manalarını anlamayla olan ilişikleri açıklanmış, alimler için önemi ve farklı yaklaşmalar vurgulanmıştır. İkinci bölümün ikinci kısmında, İmam el-Habti ve es-Secevendi'nin öne çıkan görüşlerine odaklanarak vakıf ve ibtida konusundaki farklı ekolleri incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, Kur'an sureleri genelinde eğitimsel ve davranışsal vakıf örnekleri sunulmaktadır. Bu bağlamda 25 ayette vakıf yerleri incelenerek anlam üzerindeki etkisi açıklanmış ve bu noktalardan hareketle çıkarılan temel eğitimsel ve davranışsal dersler vurgulamıştır. Tezin Kur'an-ı Kerim'in toplumların eğitimsel ve davranışsal etkileri ve bu etkilerin ayetler çerçevesinde incelenmesi üzerine kurulması hususunun İslami bilimler literatürüne önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on two fundamental pillars upon which societies are built and through which their progress and development continue, this research focuses on the most essential constitution that any society should follow, which is the Quran. It also emphasizes the most important methodology that guarantees a healthy and sustainable life for societies, which is education and behavior. The research is composed of three main chapters. The first chapter addresses education and behavior. It begins with the definition of these two terms and their uses in Islamic education, as well as the presentation of individual and collective meanings. The second section discusses the educational characteristics of the Quran, providing detailed examples. The third section covers the educational principles such as the necessity of learning and the companionship of the teacher and student. The fourth section examines educational values on all levels: personal, familial, social, and global. The fifth section delves into verbal and practical educational methods. Each chapter includes the linguistic and terminological meanings of the words and provides examples from the Quran and the Sunnah. After thoroughly exploring education and behavior in the Quran in the first chapter, the second chapter begins by defining the terms“pause”and“start”(waqf and ibtida') and differentiating them from cutting off (qata') and pausing briefly (sakt). It then explains their types and their relation to understanding the meanings of the Quran, highlighting their importance to scholars. The second section of the second chapter presents the different schools of thought on waqf and ibtida', focusing on the prominent views of Imam Al-Habti and Al-Sajawandi. The third chapter of the research presents examples of educational and behavioral pauses through the positions of waqf in the Quran. It examines twenty-five verses, identifying the pauses, explaining their impact on meaning, and highlighting the key educational and behavioral lessons derived from them. We ask God for acceptance.