Yetişkinlerin aile iklimi ile mutluluk korkuları arasındaki ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adults' family climate and their fear of happiness
- Tez No: 901067
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerin aile iklimi ile mutluluk korkuları arasındaki ilişkileri incelenmeyi hedeflemektedir. Araştırmada nicel araştırmalardan olan yordayıcı korelasyon modele yer verilmiştir. Araştırmanın katılımcıları İstanbul ilindeki 470 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Verilerin elde edilmesinde“Aile İklimi Ölçeği”ile“Mutluluk Korkusu Ölçeği”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıkları belirleyebilmek adına iki değişkenli karşılaştırmalarda normal dağılım gerçekleştiği için t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre aile iklimi t-testi sonuçlarına göre; kadın bireyler ile erkek bireyler arasında aile iklimi ile mutluluk korkusu puanlarına göre farklılaşmamaktadır. Araştırma bulgularına göre aile iklimi ölçek puanları ile mutluluk korkusu ölçek puanları arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Korelasyon teknikleri ile bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlerin etkileri yordamaya yönelik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Aile iklimi ölçeği alt boyutları olan aile içi ilişkiler ve kuşaklararası otorite mutluluk korkusunu anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between adults' family climate and their fear of happiness. The predictive correlation model, which is one of the quantitative studies, was included in the research. The participants of the research consist of 470 adults in Istanbul.“Family Climate Scale”and“Fear of Happiness Scale”were used to obtain the data. In order to determine the differences between variables, t-test was used because normal distribution occurs in two-variable comparisons, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons of more than two groups. According to the research findings, family climate t-test results; There is no difference between male and female individuals according to their family climate and fear of happiness scores. Multiple regression analysis was used to predict the effects of independent variables and dependent variables with correlation techniques. According to the research findings, a negative relationship was found between family climate scale scores and fear of happiness scale scores. It was concluded that the sub-dimensions of the family climate scale, intra-family relations and intergenerational authority, significantly predicted the fear of happiness.