Yapay zeka dil modellerinden ChatGPT'nin insan hayatı ve bilgi işleme üzerine etkileri
The effects of ChatGPT, one of the artificial intelligence language models, on human life and information processing
  1. Tez No: 901077
  2. Yazar: MUSTAFA EMİN DEMİRBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, yapay zeka dil modellerinden biri olan ChatGPT'nin insan yaşamı ve bilgi işleme süreçleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. ChatGPT, doğal dil işleme ve derin öğrenme tekniklerinin gelişimiyle güçlendirilmiş olup, insan-makine etkileşiminde yeni bir dönemin kapılarını aralamıştır. Tezde, yapay zekanın tarihsel gelişimi ve doğal dil işleme teknikleri ele alınarak, OpenAI'nin bu alandaki katkıları ve ChatGPT'nin teknik yapısı detaylandırılmaktadır. Çalışmada ayrıca, yapay zekanın etik boyutları, potansiyel riskleri ve insan hayatındaki olası sosyal etkileri de tartışılmaktadır. ChatGPT gibi dil modellerinin eğitimden sağlığa, müşteri hizmetlerinden yazılım geliştirmeye kadar geniş bir yelpazede kullanım alanı bulduğu vurgulanarak, bu teknolojilerin gelecekteki potansiyel gelişimleri değerlendirilmiştir. Tez, ChatGPT'nin bilgi işleme ve insan-makine etkileşimindeki dönüşümleri analiz ederek, bu teknolojilerin gelecekteki yönelimlerine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impacts of ChatGPT, one of the artificial intelligence language models, on human life and information processing. Powered by advancements in natural language processing and deep learning techniques, ChatGPT has opened the doors to a new era in human-machine interaction. The study explores the historical development of artificial intelligence, natural language processing techniques, and highlights OpenAI's contributions in this field, with a detailed focus on the technical structure of ChatGPT. Furthermore, the research discusses the ethical dimensions of artificial intelligence, its potential risks, and its possible social impacts on human life. Emphasizing that language models like ChatGPT are widely utilized in areas ranging from education to healthcare, customer services to software development, the thesis evaluates the potential future developments of these technologies. The aim of the thesis is to analyze the transformations in information processing and human-machine interaction enabled by ChatGPT and to shed light on the future directions of these technologies.