Düşük sıcaklık ve yüksek manyetik alan altında tek ve çift tabaka grafen yapıların iletim mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of transport mechanisms of monolayer and bilayer graphene structures considering low temperature and high magnetic field
  1. Tez No: 901090
  2. Yazar: HÜSEYİN ATCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖNEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez kapsamında, kuantum Hall koşulları altında tek tabaka ve çift tabaka grafen yapıların iletim mekanizmaları detaylı bir şekilde teorik olarak incelenmiştir. Bu inceleme, kendinden tutarlı hesaplama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, numunenin merkezinde sıkıştırılamaz şeritlerin oluştuğunu göstermektedir. Bu merkezdeki şeritlerde bulunan elektronlar, perdelenme etkisine katkıda bulunamadığı için sistem genel olarak yalıtkan bir davranış sergilemektedir. Öte yandan, kenar bölgelerde sıkıştırılabilir şeritlerin oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu kenar bölgelerde sıkıştırılabilir şeritlerin varlığı, daha fazla elektronun bu bölgelere yerleşmesine olanak tanır. Sonuç olarak, sistem bu kenar bölgelerinde metal benzeri bir davranış sergileyerek akımın bu bölgelerden geçmesini sağlar. Bu çalışma, iki boyutlu elektron sistemlerinde gözlemlenen sıkıştırılabilir durumların grafen sistemlerinde de geçerli olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, grafen dışı karbon temelli iki boyutlu sistemlerde de sıkıştırılabilir şeritlerin oluşabileceği öngörülmektedir. Bu bulgular, literatürdeki önemli bir eksikliği doldurarak bu alandaki bilgi birikimini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the transport mechanisms of single-layer and bilayer graphene structures under quantum Hall conditions have been examined in detail theoretically. This investigation has been conducted using self-consistent calculation methods. The obtained results indicate that incompressible strips form in the center of the sample. The electrons in these central strips do not contribute to screening effects, so the system exhibits an overall insulating behavior. On the other hand, it has been observed that compressible strips form in the edge regions. The presence of compressible strips in these edge regions allows more electrons to accumulate in these areas. As a result, the system exhibits metal-like behavior in these edge regions, allowing the current to flow through them. This study demonstrates that compressible states observed in two-dimensional electron systems are also applicable to graphene systems. Furthermore, it is predicted that compressible strips may also form in two-dimensional carbon-based systems outside of graphene. These findings will fill an important gap in the literature and enhance the knowledge base in this field.