Değerler eğitimi üzerine yapılan lisansüstü çalışmaların incelenmesi: Bir meta-analiz çalışması
A review of postgraduate studies on values education: A meta-analysis study
  1. Tez No: 901100
  2. Yazar: ELİF SENA KİRAZ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKİF ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde bireysel ve toplumsal olarak değerlere olan ihtiyacın artması sebebiyle değerler eğitimi sıkça dile getirilmektedir. Toplumlar yüzyıllardır süregelen değer ve kültürlerini ancak gelecek kuşaklara aktarabilirlerse varlıklarını anlamlı bir şekilde devam ettirebilirler. Değerlerin aktarılması ilk önce aile ve çevrede başlar. Toplumsal boyutta ise sistemli bir şekilde okullar vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. Araştırmamızın amacı lisansüstü çalışmalara konu olmuş çeşitli değerler eğitimi uygulamalarının başarı ve tutum üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Araştırmamızda yöntem olarak literatür tarama yöntemlerinden biri olan meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Meta-analiz yönteminin seçilmesinin sebebi birbirinden bağımsız birden çok bireysel çalışmayı bir araya getirerek genel bir değerlendirme yapmaktır. Bu doğrultuda anahtar kelimeler kullanılarak YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yer alan lisansüstü tezler taranmıştır. Tarama sonucu 1644 çalışmaya ulaşılmıştır. Dahil etme kriterleri doğrultusunda ön test, son test, deney ve kontrol grubu kullanılarak gerçekleştirilmiş 44 tez çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmalardan elde edilen veriler iki farklı araştırmacı tarafından birbirinden bağımsız olarak kodlanmış ve doğruluğu teyit edilmiştir. Elde edilen verilerin meta-analizine göre başarı ve tutum puanlarının ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Meta-analiz sonucunun son test puanları değerlendirildiğinde Türkiye'de gerçekleştirilen değerler eğitimi uygulamalarının genel etkisinin olumlu olduğu anlaşılmaktadır. Gerçekleştirilen değerler eğitimi uygulamalarının öğrencilerin tutumları ve başarıları üzerinde istatistiksel olarak yüksek bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar bağlamında, eğitim süreçlerinde değerler eğitimi uygulamalarına yer verilmesi değerlerin kazandırılması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, values education is frequently mentioned due to the increasing need for individual and social values. Societies can continue their existence in a meaningful way only if they can transfer their centuries-old values and cultures to future generations. The transfer of values first starts in the family and the environment. In the social dimension, it can be realized systematically through schools. The aim of our research is to have information about the effects of various values education practices that have been the subject of graduate studies on achievement and attitude. In our research, meta-analysis method, which is one of the literature review methods, was used as a method. The reason for choosing the meta-analysis method is to make a general evaluation by bringing together multiple independent individual studies. In this direction, graduate theses in the YÖK National Thesis Center were scanned using keywords. As a result of the search, 1644 studies were reached. In line with the inclusion criteria, 44 theses using pretest, posttest, experimental and control groups were included in the study. The data obtained from the studies were coded independently by two different researchers and their accuracy was confirmed. According to the meta-analysis of the data obtained, there is no significant difference between the pre-test scores of achievement and attitude scores. When the post-test scores are evaluated, it is understood that the values education practices in Turkey are successful. It was determined that the values education practices had a statistically high effect on students' attitudes and achievement. In the context of the results, including values education practices in educational processes will be beneficial for the acquisition of values.